Piše: Ivana Perković Rosan
Povratnica iz Kanade Dubravka Karlović Babić u Zadru je prošle godine osnovala prvi dragon boat tim u Hrvatskoj u kojem je značajan dio članica preboljelo rak dojke. O kakvom je sportu točno riječ Zagrepčani su imali priliku vidjeti uživo na Jarunu 14. listopada na 2. Međunarodnom kupu Grada Zagreba u dragon boatu. Uoči njihovog nastupa na Jarunu razgovarale smo s Karlović Babić o tome kako se odlučila na pokretanje potpuno novog sporta u Hrvatskoj te koliko je dragon boat dobar kao terapija za žene koje su pobijedile rak.
Dubravka Karlović Babić se iz Kanade u Zadar preselila prošle godine i nedugo nakon toga pokrenula je dragon boat priču u Hrvatskoj. Riječ je o sportu koji je vezan uz žene koje su preboljele rak dojke jer dokazano dobro utječe na fizički i mentalni oporavak.
‘U Kanadi sam se 12 godina bavila ovim sportom budući da sam dvaput preboljela rak dojke i taj mi je sport stvarno legao. Oduševila sam se s više elemenata tog sporta. Prije svega to je jedan timski duh, timski rad i izuzetno terapijsko sredstvo za mentalno zdravlje osoba koje su preboljele rak. Ja sam bila u timu u Kanadi u kojoj su sve članice bile te koje su preživjele rak, a kad sam došla u Zadar nisam ni bila svjesna da taj sport u Hrvatskoj ne postoji, da nema ni jedan tim ni jedan klub, ali rekla sam si ‘ajmo idemo probati pa što bude”, ispričala nam je Dubravka kako je sve započelo. I nije trebalo dugo da se sve posloži.
‘Našla sam dosta žena koje su se oduševile time i uspjele smo dosta toga napraviti u kratkom vremenu. Naše članice su ne samo osobe koje su preboljele rak već i druge osobe koje se žele družiti i žele isprobati nešto novo. Podrška okoline i donatora je velika i moram priznati da to nisam očekivala. To me je oduševilo’, rekla je. A iako su aktivni tek godinu dana iza njih je već niz natjecanja, a nakon Zagreba čeka ih nastup i u međimurskom Prelogu.
‘Ovo je treći put da dolazimo na Jarun, nadam se da će za ovaj sport čuti što više ljudi, da će zaživjeti i da će doći ljudi i uvjeriti se koliko su te utrke, iako kratke, pune adrenalina i oduševljenja. Posebno smo zahvalne dečkima iz Kajakaškog saveza Zagreba koji su nam dali dragon broad na korištenje gotovo od samog osnutka i time omogućili treniranje. Sada smo uspjeli nabaviti svoja dva broda za 12 osoba i možemo organizirati natjecanja’, kaže Karlović Babić kojoj je važno da kao ekipa podižu svijest o važnosti brige o zdravlju i redovnih pregleda. A posebno, kako ističe, i to da žene koje su pobijedile rak imaju mogućnost ove svojevrsne sportske i mentalne terapije.
‘Žene koje se bave dragon boatom osjećaju da im se život vraća, da mogu i više nego što su mogle prije bolesti i da im se gradi i vraća samopouzdanje i nada u budućnost. Tu nema limita, svi se mogu baviti njime, bez obzira na godine i razinu fitnesa. Svi su dobrodošli, svi mogu naučiti taj timski rad, to timsko veslanje i timsko uživanje. Ovaj sport pokazuje nama samima koliko i što možemo. Ako je majka zdrava i sretna onda je i obitelj zdrava i sretna, ako je obitelj zdrava i sretna onda je i cijela zajednica zdrava i sretna’, poručuje.
S obzirom na brojne dobrobiti koje pruža ova sportska aktivnost zanimalo nas je postoji li interes da se i u drugim gradovima formiraju ženski dragon boat timovi?
‘I sama se to pitam! Ja sam voljna ići u druge gradove i pomoći u osnivanju, podijeliti svoje znanje i sve dokumente koji su važni za jedan novi klub/tim/ekipu kao što su upute od administrativnih do tehničkih, logističkih i stručnih veslačkih. Kako bi se istražio potencijalni interes, treba imati barem jednu osobu na toj lokaciji koja je voljna angažirati se i pridružiti se ovom pionirskom poduhvatu’, kaže usput pozivajući zainteresirane da joj se slobodno jave.