Piše: Antonija Dujmović
Složena interakcija različitih hormona utječe na menstrualni ciklus, a time i na performanse žena – na otkucaje srca, disanje, tjelesnu masu, dugotrajna opterećenja… Zato su znanja kako se nositi s ovim promjenama u različitim fazama menstrualnog ciklusa od posebnog značaja za aktivne sportašice. Naime, kontinuitet trenažnog procesa nužan je preduvjet sudjelovanju na natjecanjima, dok i sama natjecanja mogu biti poseban izazov ovisno o tome kako se poklapaju s pojedinom fazom ciklusa. U sportu je ova tema još uvijek dosta tabuizirana, stoga je za svaku pohvalu organizacija okruglog stola “U ritmu ženskog tijela” od strane Društva sportaša veterana i rekreativaca.
Predsjednica DSVR-a Marija Anzulović, bivša vrhunska odbojkašica, olimpijka, a danas trenerica odbojkaških selekcija pri ZOS-u podijelila je neka svoja osobna iskustva, kao i dugogodišnja iskustva u radu sa ženskim ekipama.
“Puno je lakše kad je trener žena, pogotovo kod mlađih curica jer će sigurno prije doći meni tražiti pomoć ili tabletu protiv menstrualnih bolova nego nekom muškom treneru. U vrijeme moje igračke karijere nije se toliko otvoreno govorilo o tome. Mi smo se snalazile između sebe, dijelile lijekove, higijenske potrepštine i to je prednost kolektivnog sporta. Drago mi je da su se vremena promijenila, da se sada o tome otvoreno priča”, kazala je Anzulović.
Odnos mlade sportašice i muškog trenera još uvijek je često tabu tema. Prvak Hrvatske u kros duatlonu i duatlonu te IRONMAN Finisher Vinko Vrebac iznio je svoja trenerska iskustva.
“Oko nečeg tako prirodnog poput menstrualnog ciklusa ne bi smjelo biti tabua. Kada se radi o menstrualnim tegobama sportašica uvijek nastojim prilagoditi trening, smanji intenzitet vježbi ili skrati trajanje. U zadnje vrijeme radim sa zrelim sportašicama koje su dosta samosvjesne pa i same reagiraju. Kada je riječ o jako mladim sportašicama tu je posebno važna komunikacija između trenera i roditelja. Meni su znali dolaziti roditelji koji bi me informirali i tako bismo izbjegli moguće neugodne situacije.”
Vrhunska paraplivačica, sudionica Paraolimpijskih igara u Tokiju i Parizu Paula Novina posebno je istaknula važnost otvorene komunikacije između sportašice i trenera.
“Potrebno je veliko razumijevanje trenera po tom pitanju, nekada ti jednostavno ne ide niti u teretani niti u bazenu. Ponekad ti se čini da možeš dignuti 100 kilograma u benchu, a nekada ti se 40 kilograma čini kao 110, isto tako nekada imaš osjećaj da povlačiš cijeli bazen, a nekada ti jednostavno ne ide, kao da si prvi put skočila u vodu. U takvim trenutcima trener se prilagodi i spusti neka očekivanja od tog treninga”, kazala je Novina priznavši kako su promjene u ciklusu, vjerojatno izazvane stresom, imale značajan učinak na njenu izvedbu na POI u Parizu.
Anzulović je podsjetila da čak 79 posto žena koje nisu u vrhunskom sportu uzima slobodan dan od vježbanja kad imaju menstruaciju. Taj luksuz si sportašice koje teže vrhunskim rezultatima jednostavno ne mogu dozvoliti.
“Problem je ako navikneš tijelo da u nekom trenutku stane. To se može poklopiti s nekim važnim natjecanjem i ti onda jednostavno nisi spreman. Zato kod mene nema propuštanja ni prvog ni drugog niti bilo kojeg dana. To možda nije dobro ali to su zahtjevi vrhunskog sporta”, kazala je paraplivačica Novina.
U individualnim sportovima najveća odgovornost za rezultat je na jednoj osobi, nema zamjene, dok u ekipnom sportu postoji manevarski prostor ako neka sportašica ne može igrati zbog menstrualnih poteškoća uvijek će netko drugi uskočiti. No, problem nastaje kada se menstrualni ciklusi poklope, što je čest fenomen kod žena koje zajedno provode puno vremena.
“Imali smo odlučujuću utakmicu za odlazak na Olimpijske igre, a nas je šest od dvanaest imalo menstruaciju. Ipak smo se uspjele plasirati, nažalost to je do sada ostao jedini nastup hrvatske ženske odbojke na OI. Inače, neovisno o kojem se natjecanju radilo, čim su bile duže pripreme uvijek nam se izjednačavao ciklus”, ispričala je sudionica Olimpijskih igara u Sydneyu Marija Anzulović.
Okrugli stol kojeg je vodila trenerica i vrhunska triatlonka Željka Šaban Miličić, pored pitanja kako menstrualni ciklus utječe na izvedbu i uspjeh sportašica, otvorio je i pitanja poput prehrane u određenim fazama menstrualnog ciklusa, sigurnog korištenja lijekova protiv menstrualnih tegoba kako se sportašice ne bi dovodile u neugodne situacije na doping testovima, kao i o mogućnostima odgađanja menstruacije uz pomoć lijekova.
Brojnim pitanjima u razgovor se uključila publika među kojima su bile aktivne i bivše sportašice, majke mladih sportašica, treneri i trenerice. Svoje video poruke poslali su i Mirela Kardašević, višestruka svjetska prvakinja i rekorderka u ronjenju na dah te kineziolog Goran Vrus, direktor utrke Plava Laguna Ironmen 70.3 Poreč. Zaključak okruglog stola je da postoji velika potreba razgovora o ovoj temi i da bi se s tim ciljem trebalo organizirati edukativne radionice za trenere, sportašice i roditelje unutar klubova i saveza.