Ženske organizacije i aktivistkinje diljem Europe traže zakonsku definiciju silovanja temeljenu na pristanku

2024-11-23T12:21:58+01:0023. studenoga 2024.|Civilno društvo|

Pripremila: Antonija Dujmović

Aktivistkinje za ženska ljudska prava i organizacije civilnog društva diljem Europe vode kampanju It’s Not Over kojom od EU-a traže zakonsku definiciju silovanja temeljenu na pristanku čime bi se osigurala jednaka zaštita za sve žene u Europi. Do sada je 66 europskih organizacija potpisalo otvoreno pismo Europskom parlamentu, a među njima su i brojne udruge iz Hrvatske. Otvoreno pismo možete pročitati OVDJE.

“Želimo spojiti svoje glasove s glasovima milijuna feministkinja koje će 25. studenog izaći na ulice i reći našim liderima da nećemo šutjeti. Oni su imali priliku donijeti promjene u pravnom sustavu EU-a, ali su odlučili ponoviti iste stare strukture moći: ponovno odlučuju o našim tijelima”, poručuje tim hrvatskih aktivistkinja Marinela Neralić i Martina Tresca iz Centra za kazalište potlačenih POKAZ.

U nastavku prenosimo u cijelosti izjavu It’s Not Over povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama:

EU, ne okrećite leđa Istanbulskoj konvenciji!

Danas se okupljamo da bismo rekli DOSTA nasilju nad ženama—nasilju koje ne dolazi samo od pojedinih muškaraca, već i od sustava i institucija koji nas izdaju. Femicid diljem Europe u porastu je, što nas brutalno podsjeća da nasilje nije samo izolirana tragedija—ono je utkano u tkivo patrijarhalnog sustava koji se hrani moći i ugnjetavanjem.

Na vrhu tog ledenog brijega vidimo izgubljene živote, svakodnevni strah i prijetnje s kojima se suočavamo kao žene. Na dnu leži kultura koja tolerira i normalizira zlostavljanje: društvo u kojem se žene okrivljuje i sramoti, u kojem mediji umanjuju vrijednost preživjelih i opravdavaju počinitelje. Svakog dana naše pravo na sigurnost i tjelesnu autonomiju oduzima se, a naši pozivi na promjene ostaju neodgovoreni.

Trebamo sveobuhvatnu seksualnu edukaciju kako bismo razbili mačizam i učili o pristanku od najranije dobi. Trebamo odgovornost medija za širenje opasnih narativa koji okrivljuju žene i ušutkavaju preživjele. I iznad svega, trebamo zakon diljem Europe koji osigurava jednaku zaštitu za sve žene—zakon koji prepoznaje silovanje kao čin seksa bez pristanka. Jasno je da “ne znači ne” više nije dovoljno. Samo “da znači da”.

Europski parlament upoznat je s našim zahtjevima. Rekli smo im: vrijeme je da se zakoni diljem EU-a izmijene kako bi žene bile jednako zaštićene. Pozivamo vlade i lidere da konačno razbiju strukture koje podupiru patrijarhat. Imali su priliku donijeti promjenu, ali su umjesto toga ponavljali iste stare obrasce moći: odlučivanje o našim tijelima. No mi smo ovdje da kažemo da nećemo šutjeti.

Danas ne marširamo samo kako bismo zaustavili nasilje već kako bismo odbacili cijeli sustav koji ga omogućuje. Neka se naši glasovi čuju u svakom gradu, na svakom jeziku. Ova borba daleko je od završetka.

Kampanja It’s Not Over na društvenim mrežama Instagram, Facebook, X, TikTok

Stranica koristi web kolačiće Više informacija Prihvaćam
Koristimo kolačiće! To znači da korištenjem ove web stranice pristajete na uporabu tih datoteka i koristite sve funkcionalnosti podržane tom tehnologijom. Molimo vas da prihvatite uvjete korištenja.