Saborski Odbor za ravnopravnost spolova događajem 5 do 12 obilježio Međunarodni dan ljudskih prava

2024-12-11T11:23:54+01:0010. prosinca 2024.|Civilno društvo, Institucije|

Piše: Antonija Dujmović

Raspravom na temu nasilja nad ženama i nasilja u obitelji 10. prosinca obilježen je Međunarodni dan ljudskih prava u Hrvatskome saboru u organizaciji Odbora za ravnopravnost spolova i uz suradnju Francuskog veleposlanstva u Zagrebu. Događaj je počeo u simbolično vrijeme „5 do 12“, a uz zastupnice okupio je i predstavnike/ce institucija, županijskih povjerenstava za ravnopravnost spolova i civilnih organizacija. Ovaj događaj u Hrvatskome saboru doprinos je globalnoj kampanji “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”.

“U ovih 16 dana aktivizma u Republici Hrvatskoj ubijene su dvije žene. Od početka godine ubijeno je 18 žena, dvostruko više nego lani, a godina nije ni došla do kraja. Kada obilježavamo kampanje i govorimo o podizanju svijesti moramo imati u mislima sve one pretučene i ubijene žene, ali i sve one aktivnosti koje moramo poduzeti da se to više ni jednoj ženi ne dogodi”, rekla je predsjednica Odbora Marija Lugarić.

Francuski veleposlanik Fabien Fieschi pozdravio je sve aktivnosti koje su u protekla dva tjedna poduzete u Hrvatskoj s ciljem podizanja svijesti javnosti i institucija. “Francusko veleposlanstvo dalo je svoj doprinos organizirajući s Pravosudnom akademijom 25. studenoga na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, edukacije za suce o postupanju u slučaju nasilja u obitelji. Pravosudni djelatnici, primjećujemo, kako u Hrvatskoj tako i u Francuskoj, željni su edukacije i informiranja o toj temi kako bi kvalitetno obavljali svoj posao”.

Veleposlanik je podsjetio i na prošlogodišnju razmjenu dobrih praksi između Francuske i Hrvatske za predstavnike policije i socijalne radnike. Tom prilikom predstavljene su dvije francuske institucije – Glavno ravnateljstvo nacionalne policije i Međuministarska misija za borbu protiv nasilja nad ženama (MIPROF) za čiji je rad posebno bila zainteresirana hrvatska stručna javnost.

Prisutnima su prikazana dva kratka filma koja tematiziraju nasilje nad ženama i nasilje u obitelji. Radi se o filmovima iz ciklusa od ukupno šest filmova koje je Francusko veleposlanstvo ustupilo HRT-u, a hrvatska ih je javnost nedavno imala priliku vidjeti na Trećem programu. Filmove je izradio upravo MIPROF.

Sanda Batlak iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike najavila je novi europski projekt “NE rodno utemeljenom nasilju” koji će uključiti provedbu medijske kampanje s ciljem senzibilizacije javnosti za potrebe i prava žrtava nasilja. Kampanja će isticati ulogu muškaraca u borbi protiv nasilja nad ženama. Projektom su predviđene i međuresorne edukacije djelatnika pravosuđa, zdravstva, socijalne skrbi i obrazovanja.

“Isto tako planiramo provoditi edukacije djelatnika medija o pravilnim načinima izvještavanja, zaštiti identiteta žrtve te edukacije predstavnika županija o potrebi uvođenja rodnog proračuna, a isto tako i edukacije sindikalnih povjerenika i osoba zaduženih za zaštitu dostojanstva radnika u cilju suzbijanja seksualnog uznemiravanja na radnom mjestu. Također, krajem iduće godine planiramo uspostavu mreže specijaliziranih servisa za žrtve seksualnog nasilja, prvo u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku, a nakon toga po potrebi širenje mreže i na druge gradove”, kazala je Batlak.

Foto: Žene i mediji

Govoreći o prevenciji femicida pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić istaknula je kako belgijska praksa upućuje da se kroz sve sudske postupke mora voditi računa o rodno senzibilnom pristupu, a preduvjet tome je edukacija stručnih osoba.

“Naša su zapažanja da pojedine institucije vode računa o sustavnoj edukaciji, međutim ukoliko je ta edukacija ad hoc, projektna, po projektima drugih institucija ili organizacija civilnog društva, a nije sustavna, s jasnim obuhvatom polaznika i polaznica s obzirom na hijerarhijski sustav, regionalnu rasprostranjenost, tada ne možemo govoriti o sustavnoj izobrazbi stručnih osoba koje moraju imati rodni senzibilitet kada se bave bilo kojim oblikom rodno uvjetovanog nasilja”, kazala je pravobraniteljica Ljubičić.

Referirala se i na odgledani film naziva “Zaštitne mjere” upozorivši kako su kroz analize slučajeva femicida koje provodi institucija Pravobraniteljice ustanovili da se veliki dio femicida dogodio upravo uslijed kršenja zaštitnih mjera ili nepropisivanja zaštitnih mjera, koje policija i predlaže ali sudske odluke propisuju u tek 10-ak ili 20-ak posto slučajeva. Istaknula je i važnost boljeg zakonskog rješenja oko resocijalizacije počinitelja, a medijske kampanje ocijenila kao izniman iskorak u mijenjanju društvene svijesti o rodno utemeljenom nasilju i jačanju građanske odgovornosti u pomoći žrtvama.

“Žene s invaliditetom čine 43,9 posto ukupnog broja osoba s invaliditetom, živi ih preko 288 tisuća, one su posebno diskriminirane i vrlo često u nemogućnosti prijaviti i reagirati na nasilje. Sva skloništa za žene nisu pristupačna za žene s invaliditetom i nemaju osiguranu asistenciju koja im je potrebna”, rekao je pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić.

Jurišić je istaknuo da se POSI zalaže za izmjene Kaznenog zakona tako da status umirovljenika, branitelja ili dob ne može imati utjecaj na odmjeravanje kazne, no da, nažalost, njihovi prijedlozi u e-savjetovanju nisu prihvaćeni.

“Ženska prava su ljudska prava, što često zaboravljamo. Niti ljudska prava, pa tako ni ženska prava nam nisu dana da će trajati vječno, moramo biti svjesni da svako pravo može doživjeti svoju regresiju. To nam se često potiho događa, zato ovaj dan posvetimo ženskim ljudskim pravima sa sviješću da učinimo sve da do tih regresija ne dođe”, zaključila je predsjednica saborskog Odbora Marija Lugarić.

Stranica koristi web kolačiće Više informacija Prihvaćam
Koristimo kolačiće! To znači da korištenjem ove web stranice pristajete na uporabu tih datoteka i koristite sve funkcionalnosti podržane tom tehnologijom. Molimo vas da prihvatite uvjete korištenja.