U Dubrovniku je održana Međunarodna konferencija pod nazivom Women 4 Sport: Empowering Dialogue, Advancing Impact. Konferenciju je organizirao Hrvatski olimpijski odbor u sklopu projekta Women 4 Sport u kojem je partner uz nacionalne olimpijske odbore Albanije, Crne Gore i Slovenije, Verlab Institute te koordinatora projekta, Olimpijski odbor Bosne i Hercegovine.
Cilj konferencije je podržati ključne smjernice projekta u promicanju ravnopravnosti spolova na vodećim i upravljačkim pozicijama unutar sustava sporta, unaprijediti razumijevanje postojećih kulturoloških prepreka te povećati ulogu žena u sustavu sporta u skladu s propisima i praksom Europske unije. Konferencija je realizirana kroz dva vrlo zanimljiva i sadržajna panela.
![](https://www.zeneimediji.hr/wp-content/uploads/2024/12/HOO-KONFERENCIJA-SREBRENO-2024-2.jpg)
Foto: Hrvatski olimpijski odbor
U prvom panelu, pod nazivom Uspjeh u sportu VS uspjeh u profesiji, sudjelovale su Barbara Matić, olimpijska pobjednica u džudu, Morana Paliković Gruden, predsjednica Komisije za ravnopravnost spolova HOO-a, Zina Urlić, predsjednica Odbojkaškog saveza Dubrovačko-neretvanske županije i Marija Anzulović, bivša hrvatska odbojkaška reprezentativka, danas instruktorica u Zagrebačkom odbojkaškom savezu, uz voditeljicu panela Teu Rožman Svedrović.
– Put od sportašice do pozicije u nekom upravljačkom dijelu kluba ili saveza još je uvijek teško vidljiv. U Hrvatskoj je za sada zadovoljavajućih 40 posto žena na upravljačkim pozicijama što se tiče sportskih klubova i saveza. Nažalost, još ne postoji sustav koji će bivšu sportašicu tako brzo gurnuti da ostane u sportu kao trenerica, sutkinja ili kao predsjednica kluba ili saveza. Taj put je pun prepreka. Sreća da se vremena mijenjaju, kaže Morana Paliković Gruden.
![](https://www.zeneimediji.hr/wp-content/uploads/2024/12/HOO-KONFERENCIJA_DUBROVNIK.jpg)
Panelistice konferencije “Women4Sport” / Foto: HOO
U savladavanju spomenutih prepreka zasigurno će pomoći i Barbara Matić, koja je nakon osvajanja olimpijskog zlata u Parizu preuzela dužnost dopredsjednice Hrvatskog olimpijskog odbora i predsjednice Komisije sportaša.
– Za sada sve stignem. I trenirati i odlaziti na sastanke i boriti se za prava sportašica. Stigla sam završiti i fakultet elektrotehnike i strojarstva. Bilo je, istina, trenutaka kada zbog treninga nisam mogla otići na neki sastanak, rekla je najbolja hrvatska džudašica.
![](https://www.zeneimediji.hr/wp-content/uploads/2024/12/HOO-KONFERENCIJA-SREBRENO-2024-4.jpg)
Foto: Hrvatski olimpijski odbor
Tema drugog panela bila je Sport kao cjeloživotni izbor. Sudjelovale su Klaudija Bubalo, direktorica rukometnog kluba Lokomotiva, Sunčica Bartoluci, profesorica na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu, Iva Todorić, košarkašica Raguse i Lada Rojc, instruktorica Fife, uz voditeljcu Miu Baćić.
– Zanimljivo je da na Kineziološkom fakultetu imamo više upisanih studenata nego studentica, ali što se tiče omjera profesora, podjednak je broj muškaraca i žena, naglasila je Sunčica Bartoluci.
Sudionice panela su istaknule brojne beneficije koje donosi bavljenje sportom, kao i prednosti koje sporske navike i vještine mogu donijeti u kasnijoj profesionalnoj karijeri, a nazočni su mogli čuti i brojna pozitivna i negativna iskustva panelistica kada je riječ poziciji žena u sportu.
![](https://www.zeneimediji.hr/wp-content/uploads/2024/12/HOO-KONFERENCIJA-_DUBROVNIK-4.jpg)
Na konferenciji “Women4Sport” u Dubrovniku, članica Vijeća za elektroničke medije, Anita Malenica, predstavila je aktivnosti Agencije za elektroničke medije usmjerene na povećanje zastupljenosti ženskog sporta i sportašica u elektroničkim medijima / Foto: HOO
Sve su panelistice na kraju prihvatile i potpisale zaključke konferencije.
„U najboljem je interesu sportskih organizacija i nacionalnih olimpijskih odbora da što više sportaša i nakon sportske karijere djeluje u sportu.
Da bi to bilo moguće treba osigurati mogućnost cjeloživotnog školovanja i obrazovanja za sve dionike u sportu – sportašice, trenerice, sutkinje i administrativno osoblje, kao i stvoriti sustav koji će prepoznati i uključiti prema kvalificiranosti i stupnju obrazovanja naknadno stečena znanja.
Vrlo je važno osigurati djelotvoran sustav u kojem će sportašice, trenerice, sutkinje i administrativno osoblje dobiti priliku općenitog i dodatnog obrazovanja potrebnog za rad u sportu novih mogućnosti.“
Izvor: HOO