Ususret obilježavanju Međunarodnog dana migranata i izbjeglica 18. prosinca, jučer je u Centru za mlade Ribnjak, Ženski filmski festival – Kuća ženskog filma prikazao film “Okus doma” i održao inspirativnu panel diskusiju na temu “Jesmo li rasisti?” na kojoj su sudjelovale Aneta Vladimirov kao moderatorica, Lucija Mulalić iz CMS-a, redateljica Martina Globočnik i producentica Morana Komljenović.
Međunarodni dan migranata, tema migranata i njihovog utjecaja na društvo bila je u središtu pažnje. Panel – diskusija koja je na programu Ženskog filmskog festivala uslijedila nakon filma „Okus doma“ naslova “Jesmo li rasisti?” je obuhvatila razne aspekte, od kulturnih percipiranih prijetnji i problematike islama do pitanja tražitelja azila i rasnih napada. Raspravljalo se o povezanosti rasizma i nacionalizma, kao i o isprepletenosti klasnih pitanja s rasnim. Umjesto da se okrenemo jedni protiv drugih, pozvani smo na pobunu protiv nepravdi. Obrazovanje se istaknulo kao ključni alat za smanjenje udaljenosti među ljudima, dok je kapitalizam često otežavao suživot, kako je naglasila Martina Globočnik redateljica filma.
Morana Komljenović producentica je pokrenula teme poput snimanja filmova mobitelima i razvoja, te uporabi prikladnijih medijskih platformi za gledanje filmova. Iako postoje pozitivne priče, dominantan narativ ostaje negativan, a politika često igra ključnu ulogu u tome. Lucija Mulalić iz CMS-a je istaknula trenutke solidarnosti u medijima, ali i kriminalizaciju onih koji ne žele dijeliti informacije.
U Bosni se suočavamo s istim ljudima i situacijama, gdje su klasa, rasa i rod neodvojivi. Iako mnogi mogu izgubiti posao, status ostaje, kod migranata to tako nije. U Italiji, radnici umiru u poljima, a istraživanje CMS-a pokazuje da su Romi stalna meta rasizma, dok su izbjeglice, posebno Arapi i Palestinci, također među najdiskriminiranijima.
Žensko pitanje, antisemitizam i bjelački spasilački feminizam također su bili u fokusu. Rad s muslimankama, hidžab i percepcija muslimanskih žena kao barbarizma bili su istaknuti od strane grupe iz Pule, koja se buni protiv “stranih radnika” koji obavljaju poslove koje nitko drugi ne želi raditi. Migranti ne ugrožavaju naše poslove.
Ela (27) je izjavila: “Festival je potreban, nudi zanimljiv izbor filmova i bogate diskusije. Tema migracija je aktualna i bitno je o tome govoriti, posebno osvijestiti širu publiku o realnim problematikama i dati širu perspektivu.”
Program na Ribnjaku bio je dobro osmišljen, s događajima od jutra do mraka. Samane Riehani održala je radionicu iranskog plesa, a na dječjem igralištu u parku Ribnjak čitana je pjesma “Djeca s igrališta Madine Hussiny” autorice Olje Savičević Ivančević, uz ilustracije Ene Jurov, prisjećajući se tragične smrti djevojčice Madine Hussiny. Nakon toga uslijedilo je kolektivno čitanje poezije iz Palestine, u okviru Inicijative za slobodnu Palestinu.
Za djecu i odrasle koji vole španjolski jezik, održana je priča “Caperucita roja” na hrvatskom uz simultani prijevod na španjolski.
Prikazivanje filma “Okus doma” omogućio je Fade In. Ženski filmski festival podržava Živi atelje DK koji je i ovog prosinca priredio Winter Bazaar. Ženski filmski festival moguće je podržati OVDJE.
Izvor: Objava za medije / Ženski filmski festival