Piše: Antonija Dujmović
Centar za ženske studije 14. godinu zaredom objavljuje Natječaj za dodjelu Nagrade za studentski rad na temu ženske i rodne problematike. Natječaj je otvoren od 29. srpnja do 20. listopada 2021. godine i namijenjen je svim studenticama i studentima u Republici Hrvatskoj. Više o Natječaju saznajte na web stranici Centra.
Koja je osnovna namjera ove nagrade pojasnila nam je izvršna direktorica CŽS-a, Dorotea Šušak.
“Cilj Nagrade za studentski rad koju dodjeljuje Centar za ženske studije u Zagrebu, primarno jest popularizirati i podržati znanstveni i umjetnički rad koji konceptualno i vrijednosno poima kako historijska, tako i suvremena pitanja od javnog značaja koja se posredno ili neposredno bave feminizmom i poljem ženskih te rodnih studija. Različiti natječaji za izvrsnost (poput natječaja za nagrade dekana/ica na sastavnicama Sveučilišta ili pak Rektorove nagrade) nagrađuju studentske radove i istraživanja, no specifičnost ovog Natječaja jest vrednovanje socijalnog i vrijednosnog elementa koji se realizira kao konačna implikacija izvrsnosti samog znanstvenog i/ili umjetničkog rada i po tome je ovakav Natječaj unikatan.”
Zanimalo nas je što Nagrada konkretno znači dobitnicama/ima.
“Svake godine, stručni i neovisni žiri, odabire tri najbolja studentska rada čijim se autoricama i autorima dodjeljuje prigodni novčani iznos i plaketa. Osim simbolične nagrade i priznanja, Centar za ženske studije se trudi popularizirati nagrađene radove kroz svoje mrežne stranice i komunikacijske kanale, ali ih i preporučiti za objavljivanje u našim publikacijama (poput časopisa Treća ili prigodnih zbornika) ili pak u izdavaštvu sestrinskih organizacija. Utoliko, Nagrada je važna za njene dobitnice i dobitnike jer osim priznanja za svoj rad i daljnjeg poticanja na djelovanje, dobivaju i priliku da se za njihov rad čuje i u širem akademskom te društvenom okruženju.”
U Centru za ženske studije zadovoljni su odazivom na dosadašnje natječaje kao i kvalitetom radova.
“Odaziv je svake godine vrlo bogat te raste s popularizacijom samog Natječaja. Najviše nas raduje sadržajna i estetska raznolikost samih radova koji se diferenciraju kako opsegom, tako i afinitetima svojih autora. Nekada je riječ o završnim radovima studentica i studenata, a ponekad o seminarskim radovima namijenjenim isključivo samom Natječaju. Drago nam je vidjeti kako je Natječaj motivirao mnoge studentice i studente u prethodnim godinama da se odluče baviti ženskim i rodnim tematikama, kao i da je mentori/ice na pojedinim sastavnicama motivirao na poticanje svojih studenata na dodatan rad i istraživanje.”
Pravo sudjelovanja na Natječaju imaju sve studentice i studenti preddiplomskih, diplomskih i integriranih studija visokih učilišta u Republici Hrvatskoj, svih znanstvenih i umjetničkih područja. U Centru nastoje Natječaj posebice približiti studentima/cama STEM područja.
“Kvantitativno gledano, najveći broj prijava pristiže s humanističkih i društvenih fakulteta te umjetničkih akademija i drago nam je zbog toga. Međutim, različitim projektim aktivnostima druge vrste, pokušavamo motivirati i studente/ice s prirodoslovno-matematičkih, biomedicinskih, tehničkih i drugih fakulteta na odaziv. Važno nam je mnogoglasje
raznolikosti koja prozilazi iz višestrukih perspektiva ljudskog djelovanja”, naglašava izvršna direktorica CŽS-a.
Kako navode u Centru za ženske studije rad koji se prijavljuje za Nagradu treba se tematski baviti ženskom ili rodnom problematikom, pokazati adekvatno znanje o sadržajima vezanima uz temu, odgovarajućoj metodologiji i poznavanje stručne literature. Pokazuju li muški studenti interes za feminističkim temama i sudjelovanjem na Natječaju?
“Iako se našem obrazovnom programu Ženskih studija te ovom Natječaju za najbolje studentske radove, odaziva uvjerljivo veći broj studentica, želimo i ovom prilikom motivirati sve studente na prijavu”, kaže Šušak.
Nagrada se dodjeljuje već gotovo desetljeće i pol i mnogim je dosadašnjim dobitnicama/ima bila poticaj da nastave svoj profesionalni razvoj u smjeru ženske i rodne tematike.
“Bilo bi nezahvalno poimence izdvojiti prethodne dobitnice i dobitnike, no mnogi su nagrađeni studenti/ice svoj znanstveni i umjetnički rad nastavili u okrilju feministički osvještene estetike i etike. Drago nam je što je upravo Natječaj pomogao prepoznati kvalitete njihovog rada te ih motivirati da nastave u istom smjeru, dajući im do znanja da postoji zainteresirana stručna publika koja će vredovati njihov rad”, zaključuje izvršna direktorica Centra za ženske studije, Dorotea Šušak.