U Poslovno-tehnološkom inkubatoru u Krapini uspješno je u ponedjeljak, 06. lipnja 2022. održana 4. konferencija Žene i poduzetništvo u Krapinsko-zagorskoj županiji. Konferenciju organizira SL Krapina Konzalting, a partner je Krapinsko – zagorska županija, dok su suorganizatori HGK Županijska komora Krapina, Obrtnička komora KZŽ, Poduzetnički centar KZŽ i Poduzetnički klub žena KZŽ. Ovo je najveće poslovno okupljanje žena u Krapinsko – zagorskoj županiji koje svake godine ima sve veći značaj, pa stoga ne čudi sve veća podrška lokalne zajednice i gospodarstva. Konferencija ima i međunarodni karakter, partneri su Udruga poduzetniceIN iz Bosne i Hercegovine i MPI Vrelec Rogaška Slatina, a medijski partneri portal Sjever.hr i portal zeneimediji.hr uz podršku velikog broja institucija i medija.
Jasna Petek, zamjenica krapinsko – zagorskog župana obratila se na samom početku konferencije istaknuvši kako ovaj događaj ima velike odjeke koji su rezultirali prepoznavanjem problematike žena u poduzetništvu, a ta je tema prepoznata i postala vrlo aktualna na području Krapinsko – zagorske županije: „Ono što je činjenica je da je ženama još uvijek otežan put prema poduzetništvu u našoj sredini, ali i prema svim drugim granama društvene zajednice. Ovakva konferencija stoga nas sigurno može nadahnuti i potaknuti. Također, sigurno je da putem ovakvih konferencija možemo nešto novo saznati, a najvažnije, možemo stvoriti nove kontakte koji nam pružaju priliku za nove poslove, nove izazove i realizacije u budućnosti. Ove godine mi se posebno čini, iako je tako svake godine, da je na ovoj konferenciji puno pozitivnih vibracija, pa bi voljela da tako ostane cijeli dan“ – poručila je zamjenica Petek.
Organizatorica Snježana Leljak, vlasnica tvrtke SL Krapina konzalting i predsjednica Poduzetničkog kluba žena Krapinsko – zagorske županije izrazila je zadovoljstvo kontinuitetom okupljanja već četvrtu godinu čime se korak po korak ostvaruju zadani ciljevi: „Doprinos žena u poslovnom svijetu se polako povećava. U posljednjih nekoliko godina, žene dobivaju sve važnije uloge u poslovnom okruženju. Nikada u povijesti žene nisu imale veću ekonomsku snagu i kao zaposlenici i kao potrošači. Zbog navedenog, državne institucije i realni sektor moraju shvatiti važnost investiranja u evoluciju poslovnih žena, kao i važnost njihove integracije u procese donošenja odluka. U društvenom kontekstu gledano, žene uvijek misle da ne znaju dovoljno. Ako nemamo dovoljno novaca, nismo dovoljno dobre, previše analiziramo, mislimo da možda nećemo to dobro odraditi, fali nam podrška drugih žena, ali podrška „bez fige u džepu“ – rekla je u svom uvodnom govoru Leljak pa se dotakla teme patrijarhata i osjećaja manje vrijednosti: „Jako je važno da žene imaju svoj novac i njime svjesno upravljaju. Žene koje zarađuju više, troše više. Time jačaju gospodarstvo, smanjuju opterećenost socijalnog sustava, a da bi se to postiglo, važno je povezivanje, umrežavanje, komuniciranje u javnosti o svim tim problemima jer ako svakodnevno ne komuniciramo i ne ukazujemo na probleme, ne postižemo pozitivan učinak“ – istaknula je Leljak i nastavila, „ Vjerujem da će teme koje smo danas odabrali biti zanimljive, da će vas inspirirati, napuniti vam baterije, omogućiti da lakše savladate sve prepreke koje vas čekaju u budućnosti. Smatram da ako nismo učinile sve, onda zaista nismo učinile ništa, zato žene, učinite sve, uzmite sudbinu u svoje ruke, budite financijski pismene i neovisne, postavljajte pitanja, educirajte se, umrežavajte se, podržavajte se međusobno i uspješno gradite svoje željene karijere” – riječi su kojima je Leljak završila svoje obraćanje.
Helena Matuša, direktorica Poduzetničkog centra Kzž istaknula je: „ Dvije godine su prošle od kada smo stvorili ovu kuću. Poduzetnički centar aktivno radi na stvaranju vašeg mjesta za pokretanje poslovanja, umrežavanja i pružanja mentorstva. Ono što želimo stvoriti i ono što stvaramo je zajednica koja se podržava, koja je u godinu dana okupila preko sto poduzetnika početnika i mentora koji se podržavaju, razmjenjuju iskustva i pokreću svoja poslovanja –kazala je Matuša pa naglasila kako se sve aktivnosti provode tako da se ruše rodni stereotipi, a onda se osvrnula na istraživanje koje je provelo američko društvo psihologa 2020. godine, a koje je saželo nemogućnost ulaska žena u poduzetništvo u dvije temeljene stvari: „Prva stvar je da žene imaju čak 63 posto manje šanse da pristupe kapitalu, ovdje se upravo borimo za to, za jednake mogućnosti. S druge strane, te se iste žene odmalena sociološki i kulturološki usmjeravaju u određena stereotipna zanimanja. Drago mi je da smo danas ovdje i da možemo zajedno prodiskutirati o načinu poticanja na poduzetništvo i rješavanju stereotipa“ – zaključila je Matuša.
Predsjednik Obrtničke komore Krapinsko – zagorske županije Darko Varga podsjetio je na poznatu činjenicu – malo poduzetništvo i obrtništvo u Zagorju čini najžilaviji dio gospodarstva: „Ukupno brojimo 2932 obrta što je za 134 otvorenih obrta više u odnosu na prošlu godinu. Imamo 5550 obrtnika i zaposlenika u obrtništvu što je 273 više u odnosu na prošlu godinu. Nadalje, imamo 897 obrtnica registriranih na području Zagorja što je 30 posto u odnosu na muški udio – rekao je Varga pa objasnio svoje viđenje obrtnica: „Naše su obrtnice inovativne kroz život, one su najprije majke, a onda odgajateljice pa i obrtnice. Obrtništvo kod naših žena nije samo izazov, to je način života.“
Josip Grilec, predsjednik HGK Županijske komore Krapina i direktor tvrtke Stražaplastika sjetio se početne ideje koja se rodila kod organizatorice, a koja je od Komore dobila bezuvjetnu podršku od prvog dana: „Rezultat toga je ovo čemu danas svjedočimo. Ako se nakon ove i svih prijašnjih konferencija barem jedna žena odvaži i uđe u poduzetničke vode, ja ću biti presretan, a vjerujem i svi ostali i moći ćemo reći da je konferencija imala smisla. Mi u Gospodarskoj komori, jednako kao i u Obrtničkoj komori, volimo reći da nije dobro dijeliti poduzetništvo na muško i žensko, nego dijelimo poduzetništvo na uspješno i neuspješno. Ako se svojski trudimo i damo sve od sebe u ono što radimo i radimo to s veseljem, tada ćemo biti uspješni. Vjerujete, možda sam ja jedan od iskusnijih u poduzetništvu, ako nešto svojski želite i na tome ustrajete, naći ćete put i izvore financiranja „ – završio je obraćanje Grilec i dodao kako je Komora uvijek na usluzi.
Riječi podrške uputila je putem video obraćanja i direktorica MPI Vrelec, Branka Aralica uz želju da bude više takvih konferencija, više takvih prekograničnih suradnji i rasprava o važnim pitanjima za žene poduzetnice, koje se bave istim problemima i u Sloveniji, kako i u Hrvatskoj.
Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar svoje je obraćanje započeo u malo drugačijem tonu: „ Ja sam Željko Kolar i ja sam manjina kada gledamo rukovodeći kadar u Županiji – ako moja vlada ima 11 ministara, onda imam deset ministrica. Ja mislim da to nema ni jedna druga zemlja. Ako gledamo ustanove i poduzeća, onda od pet direktorica i ravnateljica imamo jednog direktora. Ako gledamo ravnatelje zdravstvenih ustanova, onda imamo četiri ravnateljice i tri ravnatelja. Niti Helena, niti Mirjana, niti Sanja, niti Vlatka, niti itko drugi nije na toj poziciji zato što je žena ili zato što je lijepa. Lijepe su sve zbog toga što su natprosječno uspješne, natprosječno pametne i revne svom poslu. To je ključ“ – rekao je župan Kolar pa dodao kako se svatko tko je na vodećoj poziciji, bilo u lokalnoj upravi, tvrtki, obrtu ili na vlasti mora okružiti pametnim i sposobnim suradnicima bez obzira na spol kako bi bio uspješan te dodao „– Ako imate jasnu viziju, onda je bitno to i prenijeti“ – kazao je Kolar.
TEME KONFERENCIJE u 2022:
• IZLAGANJE: Izlaganje o poduzetništvu žena na samom početku prema analizi Ureda pravobraniteljice za ravnopravnost spolova
• PANEL RASPRAVA: Žene u tehnologiji – razbijamo duboko ukorijenjenu percepciju da su programeri muškarci – to se kroz godine mijenja, a imamo i ženske uzore
• PREZENTACIJA: Novi portal ZIP.COM.HR – žene i poduzetništvo; Za I Protiv; žene i politika; žene i poljoprivreda; žene i posao; zdravlje i psihologija; znanost i povijest; zbilja i percepcija; zabava i promocija (manifestacije, kultura, udruge)
• PANEL RASPRAVA: Specifičnosti položaja žena u 21. stoljeću? Kako se nositi sa stresom i uspješno odraditi posao?
• IZLAGANJE: Kako vidim svoju budućnost u poslovnom svijetu? – učenice Srednje škole Zabok
• INSPIRATIVNE PRIČE: „Trnjem do uspjeha“ – pozitivni primjeri iz prakse žena (poduzetnice, obrtnice, menadžerice, znanstvenice, novinarke, političarke…
Riječi podrške putem video obraćanja u inspirativnim pričama uputila je i Sunčana Glavak, novinarka i zastupnica u EU parlamentu uz malu analizu položaja žena u EU i zaključak da stanje u EU je daleko od očekivanog za 21. stoljeće i da nas čeka još puno posla, kako bi postigle punu ravnopravnost.
Konferencija je uspješno odradila sve teme, sve sudionice su izrazile zadovoljstvo kvalitetom izlaganja i rasprava uz zaključke: da nam još treba puno truda, pa i godina da bi postigle ravnopravnost. Veliku ulogu u svemu tome ima obitelj, ali i odgoj i obrazovanje od predškolske dobi pa sve do formiranja odrasle osobe. Velika je uloga i odgovornost u svemu tome svakog pojedinca, i nas žena i muškaraca u društvu, jer ako želimo bolje društvo, moramo težiti ravnopravnosti u svim segmentima. Obzirom na današnju dinamiku kretanja statističkih pokazatelja (a matematika i statistika su tu neumoljive – tek smo na oko 30% u RH globalno gledajući) moramo povećati aktivnosti edukacije, promocije i umrežavanja, s većom medijskom vidljivošću o uspješnim karijerama žena, a moramo i promijeniti percepciju investitora, banaka, pa i države kako bi nam novac bio dostupniji. Moramo biti uporne, hrabre i kontinuirano se međusobno osnaživati kako bi ostvarile željeni omjer 50-50 u svim segmentima društva: bilo da se radi o udjelima u vlasništvu poduzeća ili obrta, bilo da se radi o upravljačkim pozicijama i mogućnostima napredovanja u korporacijama, bilo da se radi o znanosti ili da se radi o aktivnom političkom djelovanju, odlučivanju i kreiranju zakona. Moramo činiti sve – jer ako ne činimo sve, kao da nismo učinile ništa.
Izvor: Priopćenje za medije / Snježana Leljak