Feminizam i mir ne mogu se razdvojiti

2025-04-03T15:25:01+02:003. travnja 2025.|Civilno društvo|

Piše: Nika Šintić

„Nikada ne možete ostaviti tragove koji traju ako uvijek hodate na prstima“, govori liberijska aktivistkinja i nobelovka Leymah Gbowee. Njezine riječi ponavlja znanstvenica i profesorica rodnih studija Zilka Spahić-Šiljak na otvorenju međunarodne konferencije „Rod i mir na Balkanu: trasiranje puta naprijed“, održane od 25. do 27. veljače ove godine u Sarajevu.

Kroz osam tematski raznolikih panela okupljene aktivistkinje, mirotvorci, humanisti, znanstvenice i kreatorice politika promišljali su o novim obzorima zajedništva u suprotstavljanju pleteru patrijarhalnosti i nasilja, koji, raspiren – i uvelike uzrokovan – kapitalističkom nezajažljivošću, poprima sve kobnije razmjere. Ova je godina trebala označiti proslavu jubilarnih obljetnica Rezolucije UNSCR 1325 i Pekinške deklaracije te prigodnu refleksiju o njihovim propustima i postignućima, no prvu četvrt 21. stoljeća završavamo, izgleda, oplakujući temeljna ljudska prava dok se u bjelokosnim tornjevima posve rasplinjuju utvare demokracije.

Prisjetimo se, u listopadu 2000. godine Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda jednoglasno je usvojilo Rezoluciju UNSCR 1325 o ženama, miru i sigurnosti (WPS), priznavši time neophodnost rodne perspektive pri sagledavanju posebnih potreba žena i djevojčica u konfliktnim i postkonfliktnim situacijama. Bio je to prvi formalni i pravni dokument Vijeća sigurnosti kojim se adresirao utjecaj sukoba na ženska prava i podržalo njihovo sudjelovanje u mirovnim pregovorima, a prethodili su mu širi međunarodni napori 1990-ih godina uslijed traume seksualnog nasilja tijekom ratova u Bosni i Hercegovini, zapadnoj Africi i Ruandi. Prekretnicu što otvara put Rezoluciji UNSCR 1325 označila je Četvrta svjetska konferencija žena u Pekingu, formuliravši sveobuhvatan politički okvir za ostvarivanje spolne jednakosti diljem svijeta.
Povezanost feminizma i antimilitarizma nadilazi, doduše, činjenicu ženske ranjivosti u konfliktima i nameće se kao teorijska, pa i logička nužnost u samome pokretu. Ona upućuje na mogućnosti svijeta onkraj binarnih opozicija, čiji rodni iskon dobiva svoj krajnji izraz upravo u kotvi obrane i agresije. Kao što naglašava Spahić-Šiljak, brojna istraživanja iz proteklih desetljeća ukazuju na kauzalitet između uključenosti žena u mirovnim procesima i njihove dugoročnosti. Tome unatoč, podaci sakupljeni kroz studije UN-Women razotkrivaju njihovo sustavno odsustvo od pregovaračkih stolova; 2023. godine sačinjavale su tek 9.6% pregovaračkog te 13.7% medijatorskog kadra i 26.6% potpisnica mirovnih sporazuma i primirja. Ukoliko se ograničimo na varijablu zastupljenosti, ovi podaci nalikovat će pozivu na probijanje staklenog stropa bez mijenjanja arhitektonike čitava zdanja. Istraživačica i aktivistkinja Nela Porobić naglašava da je pregovore potrebno decentralizirati, a sličan sentiment donekle se mogao iščitati iz izlaganja i diskusija sa sarajevskog skupa.

Međunarodna konferencija “Rod i mir na Balkanu: trasiranje puta naprijed” / Foto: Vanja Ćerimagić

Uvodni panel tematizirao je (dis)kontinuitete patrijarhalnog nasilja, uspostavljajući logički slijed između femicida, obiteljskog nasilja i, naposljetku, ratnih razaranja. Znanstvenica Jasmina Husanović Pehar u svome je obraćanju analizirala navedenu spregu kao simptom antidruštvenosti inherentne kapitalizmu i razvidne u eksploataciji i eksproprijaciji na račun ljudske i društvene egzistencije, što je kao keynote govornik razradio i usložnio politolog Nerzuk Ćurak. Zajedno s ekspozicijom Biljane Kašić te historijatom regionalnih, mahom hrvatskih, antiratnih inicijativa u proteklih 30 godina u prezentaciji Vesne Janković i Renate Jambrešić Kirin čitava se problematika pri samom početku konferencije situirala na čvorište teorije i prakse. Naredni blokovi referata sadržajnom su raznolikošću omogućili cjelovito mapiranje iskoraka iz uzla androcentrizma, militarizma i kapitalizma, oslovivši tako uzlet antirodnog populizma u suvremenom politikantskom diskursu, ulogu književnosti i umjetnosti u opiranju heteropatrijarhatu, žensku mirovnu baštinu, napose na prostoru Bosne i Hercegovine te Kosova, koncept traume i mehanizme zaštite od nasilja, politiku sjećanja i patrijarhalno komemoriranje ratova te ekumenske i međureligijske mirovne mostove izgrađene feminističkim pristupom.

Međunarodna konferencija “Rod i mir na Balkanu: trasiranje puta naprijed“ / Foto: Vanja Ćerimagić

Zaključna plenarna diskusija rezultirala je nizom bilješki sa smjernicama za daljnje znanstveno, društveno, aktivističko, medijsko i političko djelovanje, naglasivši presudnost njihove međusobne protočnosti. Nevladine organizacije, ističe se, u lokalnim zajednicama snose teret izgradnje mira, zbog čega je nužno kreirati mreže koje će ukorijeniti akademski rad u aktualitetu i pomoći opstanku „grassroots“ inicijativa, napose onih u ruralnim područjima. Promišljalo se i o prisvajanju medijskog prostora čija rekonzervatizacija i pogoduje antirodnim dezinformacijama, a dobro financirane i uhodane desničarske organizacije vlastitim advokatskim aparatom destabiliziraju protivnike. U opiranju njihovoj premoći ključno je stoga umrežavanje različitih aktera kako bi se, među ostalim, formirao odvjetnički tim za pravnu pomoć u slučajevima rodne diskriminacije spram manjih udruženja, ali i podržalo ugrožene žene u pristupu zdravstvenim uslugama. Izim prijedloga „odozdo“ sudionice i sudionici skrenuli su pažnju na važnost ujedinjenog aktivističkog angažmana kroz pisma upozorenja o globalnim opasnostima, kreiranje zagovaračkih grupa s ciljem vršenja pritiska na političke moćnike, ali i širu javnost, organiziranje mentorstva na nacionalnom i internacionalnom nivou poradi generacijskih prijenosa znanja, zalaganje za uspostavu nastavnog predmeta „Obrazovanje za mir“ koji bi sistemski artikulirao simbiotičku spregu rodne ravnopravnosti i mira kroz cijelu obrazovnu vertikalu te jače uključivanje muškaraca u pokret.

Tko zna, možda se militaristička logika i uvukla u javni i medijski prostor uslijed čovjekove uvjerenosti u vlastitu krhkost spram njezinih razornih udara. Tamo gdje nema društva, pojedince razdire kapital. Ipak, kroz ove i mnoge druge predložene mjere očituje se toliko negirana istina da mirotvorstvo nije tek pokušaj smirivanja sukoba već, kao i feminizam, težnja za drukčijom proizvodnjom života. A takva ne nastupa nabavom oružja i priključivanjem NATO-savezu, već općeljudskom emancipacijom i fojerbahovskim prisvajanjem otuđene vanjštine, koja nam je zajedničkim snagama nadomak ruku. Ako prestanemo hodati na prstima.

Stranica koristi web kolačiće Više informacija Prihvaćam
Koristimo kolačiće! To znači da korištenjem ove web stranice pristajete na uporabu tih datoteka i koristite sve funkcionalnosti podržane tom tehnologijom. Molimo vas da prihvatite uvjete korištenja.