Piše: Ivana Perković Rosan
Jazz pjevačica, profesionalna spikerica, autorica brojnih znanstvenih radova o glasu. Sve to je doktorica znanosti Gordana Kovačić koja je ujedno i autorica inovativnog multimedijskog projekta Poetski tren. Riječ je o online projektu kojeg je započela prije pet godina na YouTube kanalu i koji se pretvorio u inspirativnu priču u kojem sudjeluje veliki broj autora i umjetnika. O Poetskom trenu i o tome što trenutno priprema razgovarale smo s ovom svestranom umjetnicom.
Poetski tren u Noći knjige, 23. travnja, slavi peti rođendan, možete li nam malo više reći o ovom inovativnom multimedijskom projektu? Do sad ste snimili više od 160 videozapisa?
Kao prvo, teško mi je vjerovati da je Poetski tren izdržao toliko dugo, a s vrlo skromnim novčanim sredstvima. Drugim riječima, opstao je ponajprije zbog istinske ljubavi prema poeziji i razumijevanja i entuzijazma brojnih autora i umjetnika koji se odazivaju na suradnju i zbog toga sam im svima neizmjerno zahvalna. Projekt je jedinstven na hrvatskoj kulturnoj sceni, a usudila bih se reći i šire. Smješten online u svakom trenu nudi jedinstveno iskustvo doživljaja poezije slušanjem i gledanjem. Jer Poetski tren producira kratke poetske videoradove u kojima se vrsno interpretirane stihove hrvatskih pjesnika spaja s vizualnom i glazbenom umjetnošću. Time se početna ideja promocije poezije proširila i na promociju naših vizualnih i glazbenih umjetnika čije je stvaralaštvo utkano u video-obradu poezije. Poetski videoradovi ili poetski trenovi su nova umjetnička djela koja su svima dostupna na YouTube kanalu Poetski tren. Trenutno ih je gotovo 170 tako da možemo govoriti o ozbiljnoj kolekciji suvremenog pjesništva. Dugoročno, ideja je da ta zbirka bude trajno otvoren repozitorij hrvatskog pjesništva i izlog umjetničkih radova u koji možete zaviriti bilo kada i bilo gdje, pobjeći na tren od stvarnosti, čuti i vidjeti nešto inspirativno.

Foto: Poetski tren
Glavni cilj bio vam je suvremenu hrvatsku poeziju učiniti medijski vidljivijom?
Tako je. Smještaj poetskih trenova na društvene mreže, na platformu YouTube i pridruženu Facebook stranicu bitno olakšava dopiranje poezije do raznih publika. Omogućuje brzu i izravnu komunikaciju, interakciju s korisnicima sadržaja. No Poetski tren iskoračio je iz svog malog izloga na internetu u razne medijske prostore – na radio, televiziju, portale, u kino-dvorane, knjižnice i drugdje tako da nesumnjivo daje doprinos medijskoj prezentnosti poezije i jača njenu vidljivost.

Foto: Poetski tren
Zanimljivo je i da su u video uradcima svoj prostor dobili i likovna djela i umjetničke fotografije hrvatskih autora, a u jednom od videa ste snimili i vlastite glasnice?
Bio je to pravi pothvat, ući malom videokamerom u grlo, do glasnica koje sve ovo vrijeme marljivo rade, titraju i ozvučuju sve te silne pjesme koje možete slušati u Poetskom trenu. „Snimateljica“ je bila dr. sc. Ivana Aras, specijalistica na području ORL-a sa subspecijalizacijom u audiologiji i fonijatriji. Ona je videoendoskopski snimila moje glasnice. Povod je bio Svjetski dan glasa koji se obilježava 16. travnja pa je toga dana prošle godine izbačen video u kojem je obrađena pjesma Zrinke Posavec iz njezine knjige poezije „Maria Callas se baca u more“. Tu bih knjigu preporučila svim ljudima od glasa, a naročito pjevačicama jer prati glas u svim njegovim životnim manifestacijama. I pisala ju je pjevačica.

Foto: Poetski tren
Na kraju se vaš online projekt pretvorio u inspirativnu priču u kojoj sudjeluje veliki broj autora i umjetnika?
Upravo je čudesno da je taj isprva mali projekt postao virtualna radionica kroz koju prolazi toliko velik broj autora i umjetnika svih generacija. Uz kreativnu suradnju donijela je divna nova poznanstva i iskustva, ponudila nove izazove, donijela lijepe priče, no prije svega toliko sjajnih poetskih trenova.

Foto: Poetski tren
Što trenutno pripremate?
Za travanj i svibanj pripremam poetske trenove laureatkinja ovogodišnjeg Goranovog proljeća. To su Marija Andrijašević koja je dobila Nagradu Ivan Goran Kovačić za najbolju pjesničku zbirku i Dorotea Šušak nagrađena Goranom za mlade pjesnike. Uz to, ovaj mjesec sav je u proslavi petog rođendana Poetskog trena. Bit će to u Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu. Ondje će se u Noći knjige, u srijedu 23. travnja, u Ilirskoj dvorani održati projekcija poetskih trenova na velikom platnu. Zatim slijedi tombola u kojoj će svaki igrač dobiti po jednu knjigu na dar. Nastavit ćemo u predvorju knjižnice glazbeno-poetskim programom. Pjevat ću jazz i recitirati poeziju uz pratnju gitarista Davora Doležala, no mikrofon će preuzeti i članovi Kluba ljubitelja poezije „Stihom u srce“ koje će Davor pratiti kad budu čitali svoje stihove. Ali prije svega toga bit će otvorena izložba likovne umjetnice Maje Boban koja je postala stalna suradnica Poetskog trena. Iz naziva njezine izložbe – Trenovi – naslućujete da će izložiti one radove koje je stvarala prema pjesmama koje su postale poetski trenovi. Krajem mjeseca, u utorak 29-og, projekcije poetskih trenova i tombola u kojoj darujemo knjige bit će održana i u Zagrebu u Centru kulture Dubrava, kao dio cjelomjesečnog programa Vesnina Dubrava. Darivanje knjiga poezije na peti rođendan Poetskog trena bit će i online, a nastavit će se tijekom čitave godine. Knjige su za tombolu osigurali nakladnici Hrvatsko društvo pisaca, Sandorf, Meandarmedia, Mala zvona i drugi.
Osim što ste osnivačica Poetskog trena Vi ste i profesionalna spikerica, jazz pjevačica, autorica brojnih znanstvenih radova o glasu… Vrlo ste svestrani, što Vas najviše veseli?
Sve to, samo u promjenjivom redoslijedu.
Više o Poetskom trenu saznajte OVDJE.