Piše: Ivana Perković Rosan
Hrvatski paraolimpijski sport ove godine slavi 60 obljetnicu, a u sklopu proslave bit će održan i humanitarni koncert ‘Hoću sport’ grupe Silente 19. studenoga u zagrebačkoj Tvornici kulture. Sav prihod od ulaznica namijenjen je uključivanju što više osoba s invaliditetom u sport. Prvenstveno onih kojima su potrebna adekvatna pomagala, poput sportskih kolica i sportskih proteza. O koncertu, ali i parasportu razgovarale smo s Anom Sršen, četverostrukom paraolimpijkom i dopredsjednicom Hrvatskog paraolimpijskog odbora.
Centralna proslava bit će održavanje svečane akademije 20. studenoga na kojoj će priznanja HPO-a dobiti svi osvajači paraolimpijskih medalja u zadnjih 10 godina i njihovi treneri. Na akademiji će biti prikazan dokumentarni film Dejana Aćimovića Prvih 60 u kojem će govoriti sportaši i sportski djelatnici koji su obilježili zadnje desetljeće.
OSVAJAČI PARAOLIMPIJSKIH MEDALJA U ZADNJIH 10 GODINA
1. SANDRA PAOVIĆ
2. ANĐELA MUŽINIĆ VINCETIĆ
3. HELENA DRETAR KARIĆ
4. VELIMIR ŠANDOR
5. BRUNO BOŠNJAK
6. DINO SOKOLOVIĆ
7. IVAN KATANUŠIĆ
8. IVAN MIKULIĆ
9. DINO SINOVČIĆ
10. DENI ČERNI
11. LUKA BAKOVIĆ
A koliko je jak hrvatski parasport dokazali su još jednom parasportaši koji su s ovogodišnjih Paraolimpijskih igara donijeli četiri medalje i tako zaokružili broj ukupno osvojenih medalja na Paraolimpijskim igrama na 30. Osvojene medalje i sjajni rezultati na svjetskim i europskim prvenstvima teško se mogu pobrojati. No, prostora za napredak uvijek ima. Pogotovo što se tiče uključivanje većeg broja osoba s invaliditetom u parasport. Upravo to je jedan od glavnih ciljeva Zaklade Paraolimpijac, glavnog organizatora humanitarnog koncerta ‘Hoću sport’, koji će se izravno prenositi na HRT-u. Poseban gost na koncertu bit će predsjednik Međunarodnog paraolimpijskog odbora (IPC-a) Andrew Parsons.
‘Zahvaljujem grupi Silente koja će održati koncert i svima koji su sudjelovali u organizaciji koncerta, a sav prihod od koncerta, zajedno s humanitarnim telefonima koji će biti aktivirani tom prigodom ide Zakladi Paraolimpijac. Prikupljena sredstva su uz projekte uključivanja, namijenjena svim osobama koje se žele baviti parasportom ili su u već uključena u parasport, a nemaju adekvatna pomagala. Tako da se oni mogu preko kluba javiti da im se kupe sportska kolica ili sportske proteze koje će im omogućiti da budu uključeni ili da postignu još bilje rezultate u sportu. Ne želimo da skupa ortopedska pomagala sportske namijene budu prepreka za uključivanje u sport. Zato pozivamo sve građane da još mogu kupiti ulaznice za humanitarni koncert kao i da mogu tijekom koncerta zvati na humanitarne telefone kako bi prikupili što više sredstava’, rekla nam je Ana Sršen s kojom smo razgovarale i o tome koliko je važno da se što više osoba s invaliditetom uključi u sport.
‘Društveni značaj sporta je jako važan. Sport mijenja živote na bolje. Istraživanja govore da osobe koje se bave sportom imaju veći stupanj akademske naobrazbe i lakše nalaze posao. Također osobe koje su uključene u sport lakše nalaze životnog partnera, imaju širu društvenu mrežu, bolje su uključene u zajednicu i optimističnije su. To su sve dobri razlozi da se osobe s invaliditetom uključe u sport’, istaknula je.
A prostora za napredak itekako ima. Naime, procjenjuje se da se u Hrvatskoj samo dva posto osoba s invaliditetom bavi sportom.
‘Nažalost, broj osoba uključenih u parasport je jako mali. U Hrvatskom paraolimpijskom odboru je svega više od dvije tisuće registriranih parasportaša. Naravno broj onih koji se bavi parasportom je veći jer nisu svi registrirani. U Hrvatskoj živi 18 posto osoba s invaliditetom, odnosno više od šesto tisuća osoba, no ne udovoljavaju svi oni kriterijima da se bave parasportom’, rekla nam je Sršen koja je ujedno bila prva vrhunska sportašica s invaliditetom u Hrvatskoj.
Što se tiče uvjeta u kojem vrhunski parasportaši treniraju Sršen objašnjava kako su se uvjeti u odnosu na prije 20-30 godina, kada je ona trenirala, značajno poboljšali. Najveći problem je, kako je istaknula, to što u mnogim županijama parasport službeno ne postoji i ni kuna proračuna u jedinicama lokalne samouprave se ne izdvaja za parasport.
‘Činjenica je da u sedam hrvatskih županija uopće nema nijednog parasportskog kluba, nema županijskog ni gradskog parasportskog saveza, a to su osnovne pretpostavke za pokretanje parasporta u jednoj sredini. Dobra vijest je da se možemo pohvaliti širokom lepezom sportova kojima se osobe s invaliditetom mogu baviti u RH. Veliki nesrazmjer je u broju uključenih djevojčica i žena u sport u odnosu na muške. Istovremeno osvajačice najsjajnijih medalja na POI su upravo žene: Anđela Mužinić Vincetić, Sandra Paović i Antonia Balek. Ono što nam predstoji jest da sustavno radimo na aktiviranju ljudi koji se s obzirom na svoj invaliditet mogu baviti parasportom i da srušimo sve barijere za njihovo uključivanje, a to možemo samo uz suradnju s lokalnom zajednicom. Zato mislim da se trebamo osloniti na standardni sport i poticati uključivanje djece i mladih u sve sportske klubove barem u onom bazičnom dijelu kako bi naučili osnove u nekom sportu. A onda se mogu javiti u najbliži gradski ili županijski parasportski savez bez obzira gdje žive i pokušati dobiti upute kako se uključiti dalje u parasport. Potrebna nam je i edukacija roditelja i stručnjaka u o društvenoj važnosti parasporta. Pozivam sve zainteresirane roditelje i stručnjake da se prijave na online edukaciju putem maila sport4all@natator.hr’, zaključila je.