Izdvajamo nekoliko najava pristiglih u našu redakciju vezanih za organizaciju događaja povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena u petak 8. ožujka.
UNIJA RAVNOPRAVNOSTI
10 sati, Kuća Europe, A. Cesarca 4 – 6, Zagreb
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena, Ured Europskog parlamenta u suradnji sa Zakladom Solidarna organizira raspravu na temu “Unija ravnopravnosti – gdje smo na kraju aktualnog saziva Europskog parlamenta?”. Sudjeluju: Predrag Fred Matić, zastupnik u Europskom parlamentu, Ivan Malenica, ministar pravosuđa i uprave (TBC), Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Snježana Vasiljević, profesorica na Pravnom fakultetu u Zagrebu te Marinella Matejčić, voditeljica programa za razvoj civilnog društva Zaklade Solidarna. Prije same rasprave okupljenima će se videoporukom uvodno obratiti zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak, a potom će govor održati i predsjednica Uprave Zaklade Solidarna te aktivistkinja za ljudska prava Sanja Sarnavka.
ŽENSKI FILMSKI FESTIVAL I SINDIKAT NOVINARA HRVATSKE
10:30 Markov trg, Zagreb
Uz podršku ŽFF-a, Sindikat novinara Hrvatske pridružit će se akciji Ženske mreže Hrvatske i Ženske sekcije SSSH u akciji ispred Vlade RH povodom Međunarodnog dana žena.
Tema akcije je zlostavljanje na radnom mjestu s glavnim sloganom: „Sigurne na radnom mjestu – zaštićene od zlostavljanja“. Za vrijeme akcije predat će se i zahtjevi Vladi RH – glavni zahtjev je ratifikacija Konvencije C190 Međunarodne organizacije rada o zlostavljanju na radnom mjestu.
19 sati Centar za kulturu Trešnjevka, Park Stara Trešnjevka 1, Zagreb
Ženski filmski festival i Milijarda ustaje protiv nasilja nad ženama na Dan žena organizira zanimljiv i važan događaj koji potiče na akciju.
Uvodno će biti prikazan film Od 3 do 22, klasik hrvatske kinematografije iz 1967. godine, koji je režirao Krešo Golik (Zagreb film). Film prikazuje položaj žene u društvu.
Ovaj dio programa ŽFF-a je u sklopu europskog projekta koji se provodi u suradnji s Pravobraniteljicom za ravnopravnost spolova i Centrom za nove inicijative, koji se bavi problemom spolnog uznemiravanja na radnom mjestu. Projekt je već napravio radionice sa zaposlenicima HRT-a, ADU, HUP-a i drugih organizacija, te pokrenuo Help desk pri Pravobraniteljici za ravnopravnost spolova gdje se prijavljuju slučajevi i pruža pravna pomoć. Budući koraci su medijska kampanja u smjeru dizanja svijesti u suradnji s Ženskim filmskim festivalom i pisanje novog priručnika koji će biti primjenjiv za sve zemlje Europske unije uključene u projekt, te sklapanja sporazuma o suradnji sa sindikatom novinara.
Nakon filma, slijedi panel „Seksualno uznemiravanje na radnom mjestu i važnost sindikata“ na kojem će govoriti ugledne stručnjakinje:
• Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova
• Radojka Kraljević, psihologinja
• Lovorka Marinović, Centar za nove inicijative
• Maja Sever, predsjednica Sindikata novinara i predsjednica Europske federacije novinara (moderatorica)
• Danijela Stanojević, umjetnička direktorica i producentica ŽFF/OBR (uvodna i završna riječ)
Diskusija će se baviti aktualnim pitanjima o nasilju nad ženama, mladim ženama, političkom i medijskom uznemiravanju, nepravdi sustava, zaštiti žrtava i prevenciji problema uznemiravanja.
Dođite i informirajte se o tome kako možete prepoznati, prijaviti i spriječiti spolno uznemiravanje na radnom mjestu.
SOS RIJEKA – CENTAR ZA NENASILJE I LJUDSKA PRAVA
20 sati, Book caffe Dnevni boravak, Ciottina 12a, Rijeka
“Slijedi me do izlaza!” – otvorenjem izložbe “Arijadnina nit”, umjetnica Jadranka Lacković i udruga SOS Rijeka šalju zajedničku poruku povodom Međunarodnog dana žena
Povodom Međunarodnog dana žena, riječka umjetnica Jadranka Lacković (ojoMAGico), u suradnji s udrugom SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava, otvorit će izložbu “Arijadnina nit”. Izložba predstavlja početak istoimenog projekta te nastavak dugogodišnje suradnje između umjetnice i Udruge. Prema starogrčkom mitu, Arijadna, kći kralja Minosa, pomogla je Tezeju, junaku koji je došao na Kretu kako bi ubio Minotaura, čudovište koje je živjelo u Labirintu. Dala mu je klupko pređe koje je Tezej odmotao dok je bio unutar Labirinta. Nakon što je ubio Minotaura, Tezej je slijedio nit natrag do ulaza, ponovno se sastao s Arijadnom i uspio pobjeći s Krete. Isto tako, ženama koje se suočavaju s partnerskim i seksualnim nasiljem, potrebna je nit koja će ih nakon borbe vratiti njima samima.
Suradnja Jadranke Lacković i SOS Rijeka započela je 2021. godine kada je oslikala zidove našeg prostora. Njezin mural obiluje detaljima i simboličkim motivima poput cvjetova lopoča i vodenih nimfi. Unutar njega možemo pronaći žene različitih identiteta, s kojima se svaka posjetiteljica može poistovjetiti. Simbolika motiva odražava duboku povezanost s prirodom, mitologijom i duhovnim temama, što je karakteristično za Jadrankin umjetnički izričaj. Nakon pozitivnih reakcija žena koje dolaze u naše Savjetovalište za žrtve obiteljskog, partnerskog i seksualnog nasilja, odlučile smo nastaviti razvijati priču započetu muralom. Tijekom projekta “Arijadnina nit”, koji ćemo provoditi u 2024. i 2025. godini, Jadranka će izrađivati ilustracije za asocijativne karte, terapijski alat koji će naše psihologinje moći koristiti u svom radu. Ilustracije će nastaviti istraživati teme ženske podrške, osnaživanja i povezanosti s prirodom. Prvih deset ilustracija bit će izloženo upravo na izložbi u Dnevnom boravku povodom Međunarodnog dana žena.
SAVEZ ROMA U REPUBLICI HRVATSKOJ “KALI SARA”
11 sati, Ulica Pavla Hatza 23/5, Zagreb
Saveza Roma u Republici Hrvatskoj KALI SARA obilježit će Međunarodni dana žena posvetom hrabrim romskim ženama koje su se borile za prava Romkinja.
Razgovarat će se o suvremenom društveno-političkom položaju Romkinja u Hrvatskoj i Europi i promovirati Romska kuharica autorice Mirele Beko.
Romska kuharica obuhvaća različite recepte jer je njihova kuhinja upila razne utjecaje podneblja u koja su Romi migrirali i gdje su se najdulje zadržali. Stoga su i recepti u ovoj knjizi mješavina izvorne romske kuhinje i lokalnih kuhinja, dok su neki recepti prigodni i govore o jelima koja se pripremaju za romske blagdane poput Đurđevdana (janjetina, turli tava, sarma u vinovoj lozi…).
Romska kuharica doprinos je kulturi romske nacionalne manjine jer povijest kulinarstva nekog naroda govori i o njegovoj društvenoj povijesti.
Družit će se i razgovarati o budućim emancipacijskim akcijama za poboljšanje položaja Romkinja uz degustaciju jela pripremljenih po receptima iz Romske kuharice.
MUZEJ GRADA ZAGREBA
10 sati, Opatička 20, Zagreb
Na Međunarodni dan žena ulaz u Muzej grada Zagreba svim je ženama besplatan! Uz razgled stalnog postava, pozivaju vas da posjetite izložbu Catino 20. stoljeće o Cati Dujšin Ribar, ženi snažne osobnosti, vrsnoj slikarici i pjesnikinji.
Na Dan žena u Muzeju će biti održana i prva radionica iz ciklusa Tijela na papiru pod vodstvom plesne umjetnice Zrinke Šimičić i likovne umjetnice Marine Bauer.
Inspirirane djelima iz Zbirke hrvatskih slikarica rođenih u 19. stoljeću, Zrinka Šimičić i Marina Bauer osmislile su seriju radionica koje kroz pokret i likovno oblikovanje tematiziraju odnos unutarnjeg iskustva tijela i njegove vanjske reprezentacije. Posebno se usredotočuju na žensko tijelo te položaj i ulogu žena kroz povijest slikarstva, povezujući ih s aktualnim društvenim kontekstom.
Prva radionica polazi od crteža plesačica slikarice Anke Krizmanić, naslovljenih Slobodne invencije, što pretpostavlja pokret koji ne podliježe ustanovljenim pravilima i načinima (plesa) već dopušta osobnu kreativnost i slobodne odluke.
Uz vodstvo plesne umjetnice i somatske praktičarke Zrinke Šimičić, na radionici će se probuditi užitak u kretanju koje proizlazi iz osvještavanja vlastitog tijela, njegovih granica i mogućnosti, a s likovnom umjetnicom, kiparicom Marinom Bauer, izraziti to iskustvo kroz oblikovanje prostornog crteža žicom te istražiti na koje načine i do koje se mjere vizualni prikaz pokreta doživljava kroz tjelesnu percepciju.
Iduća radionica iz ciklusa Tijela na papiru održat će se u petak, 15. ožujka 2024. u 18 sati. Radionica je besplatna i namijenjena ženama dobi od 15 do 25 godina, uz obaveznu potvrdu sudjelovanja.