Projekcijom dokumentarnog filma ‘Feminism WTF’ otvorena druga sezona Ženskog filmskog festivala

2024-11-27T11:58:46+01:0027. studenoga 2024.|Civilno društvo|

Projekcijom nagrađivanog dokumentarnog filma Feminism WTF koji potiče na promišljanje o našim identitetima i ulozi feminizma u društvu, otvorena je na Međunarodni dan protiv nasilja nad ženama i djevojčicama druga po redu sezona Ženskog filmskog festivala.

Danijela Stanojević, umjetnička direktorica i producentica festivala, istaknula je da je upravo 25. studenoga započela i kampanja u 200 zemalja svijeta te da se spremaju događaji oko “Milijarda ustaje protiv nasilja nad ženama”, uz koji je festival vezan.

„Ovaj festival nije samo prilika za gledanje filmova, već i prostor za dijalog, razmjenu ideja i poticanje promjena. Prošle godine, uz podršku Francuskog instituta, otvorili smo festival s nagrađenim filmom Julijan u sredini. Ove godine, s posebnim uzbuđenjem predstavljamo film Feminism WTF, koji istražuje identitete koje nam društvo često nameće. Ovaj film je važan korak u osvještavanju i razotkrivanju stereotipa koji nas okružuju”, kazala je Stanojević na otvorenju.

Prikazivanje dokumentarnog filma Feminism WTF austrijske autorice Katharine Mückstein dio je globalne UN WOMEN kampanje “Orange the World”. Austrijski kulturni forum dao je važnu podršku organizaciji ovog festivala.

„Ovaj film razmatra raznolikost tema koje se obuhvaćaju pojmom feminizma. Stručnjaci iz političkih i društvenih znanosti, studija muškosti, rodnih, queer i trans studija ispituju kako svi možemo doprinijeti razbijanju odnosa moći i ovisnosti kako bismo postali solidarno društvo.

Ženski pokret je najuspješniji društveni pokret 20. stoljeća i dosegao je sve razine društva. Njihova postignuća ne samo da su osigurala bolje životne uvjete za žene, već su i radikalno promijenila naš način života i naše ideje o suživotu. Iako su feminističke rasprave poput #metoo postale dio mainstream društva, pojam feminist još uvijek nosi negativnu konotaciju”, rekla je direktorica Austrijskog kulturnog foruma Marina Chrystoph.

Ovom su prilikom Stanojević i Chrystoph najavile dugoročnu suradnju na festivalu u pogledu umjetnosti filma i tema poput žena i feminizma.

Misija festivala je prikazati edukativne filmove koji proširuju vidike i osvještavaju o temama, te potiču društvo na bolje razumijevanje položaja žena, koje su temelj svakog društva, a često su preopterećene, zanemarene i uskraćene za mnoge resurse.

Foto: Ženski filmski festival

Nakon projekcije filma održana je diskusija na temu M/Ž oznake identiteta koju je moderirala Ana Dasović, urednica obrazovanja u 24 sata. Istaknula je važnost ovakvog festivala jer osvještava sve, uključujući majke s djecom i žene iz patrijarhalnih okruženja, kao i one koje su na prvoj liniji borbe za ženska ljudska prava.

Multimedijalna umjetnica Josipa Bubaš iz Ženskih studija i Rada Borić u ime “Milijarda ustaje protiv nasilja nad ženama” istaknule su svoje vidove borbe. Josipa je naglasila kako je patrijarhat duboko ukorijenjen u naše tijelo i da je pred nama dug put osvještavanja, dok je Rada Borić ukazala na politički aspekt, naglašavajući da političari često perpetuiraju patrijarhat i da je teško mijenjati retoriku i promišljanja.

Iduće prikazivanje filma u okviru ŽFF-a održat će se u Kulturnom centru Ribnjak 15. prosinca od 12 do 15 sati, gdje će se prikazati film Okusi doma, a tema panela na kojem će sudjelovati Martina Globočnik, Morana Komljenović i Emina Bužinkić uz moderaciju Lovorke Marinović bit će “Jesmo li rasisti?”.

Izvor: Objava za medije ŽFF

Stranica koristi web kolačiće Više informacija Prihvaćam
Koristimo kolačiće! To znači da korištenjem ove web stranice pristajete na uporabu tih datoteka i koristite sve funkcionalnosti podržane tom tehnologijom. Molimo vas da prihvatite uvjete korištenja.