Piše: Antonija Dujmović
U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama koji se obilježava 25. studenoga, saborski Odbor za ravnopravnost spolova danas je održao tematsku sjednicu “Sprječavanje rodno utemeljenog online nasilja nad djevojčicama i ženama te stvaranje sigurnijeg online okruženja”. Uz saborske zastupnike i zastupnice na sjednici su sudjelovali/e i predstavnici/e državnih tijela i organizacija civilnog društva.
“Prvi puta u Hrvatskom saboru raspravljamo o ovoj temi, stoga je važno podizati svijest o učincima digitalnog nasilja i uvrstiti tu temu u širu političku agendu”, kazala je predsjednica Odbora Marija Lugarić otvarajući sjednicu.
Na sjednici su predstavljena tri projekta koji se trenutno u Hrvatskoj provode s ciljem osvještavanja javnosti i suzbijanja rodno uvjetovanog online nasilja: međunarodni projekt bE-SAFE kojeg provodi Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova s partnerima iz Španjolske, Portugala i Hrvatske, SURF and SOUND 2.0 kojeg provodi udruga B.a.B.e. u partnerstvu s Agencijom za elektroničke medije i pridruženim partnerima Pravosudnom akademijom i Ravnateljstvom policije te projekt “Safe Click” kojeg provodi udruga Domine u partnerstvu s mrežom Women against Violence Europe (WAVE).
Kristijan Kevešević, zamjenik pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, predstavio je ciljeve projekta bE-SAFE i najavio prve aktivnosti: “Provest ćemo istraživanje o percepciji rodno uvjetovanog kibernetičkog nasilja s fokusom na mlade. Na temelju rezultata tog istraživanja osmislit ćemo edukacije za osobe koje rade s mladima, ali i drugim stručnjacima koji se u svom radu susreću s rodnim kibernetičkim nasiljem”. Upozorio je kako je zaostajanje za digitalnim realitetom opasno zbog dinamike razvoja informacijsko-komunikacijske tehnologije i sporijeg razvoja kazneno-pravnih odgovora i institucionalnih procedura.
Petra Kontić, predsjednica udruge B.a.B.e., govoreći o projektu SURF and SOUND 2.0 podsjetila je na dostupnost platforme NEON – NE! Online nasilju putem koje udruga nudi besplatnu pravnu, psihološku i informatičku pomoć te pratnju kod prijave nasilja. “Nadamo se da će provedbom ovih projekata doći do većeg razumijevanja ovog fenomena te da će to dovesti do manjih posljedica kojeg isti ostavlja na društvo i u konačnici da će dovesti do većeg broja prijava”, kazala je Kontić. Posebno je istaknula pozitivne reakcije na radionice s pravosudnim dužnosnicima/ama i policijskim službenicima/ama koje je udruga provela u okviru ovog projekta.
Katarina Križan iz Udruge Domine govorila je o projektu „Safe Click“ u okviru kojeg trenutno provode i istraživanje o digitalnoj sigurnosti na internetu. Preliminarni podaci istraživanja pokazuju da je gotovo 35 posto žena posljednjih mjeseci osobno doživjelo neki oblik digitalnog nasilja. “Na temelju prikupljenih podataka namjera je izraditi smjernice za unaprjeđenje javnih i lokalnih politika, a u pripremi su i edukativni materijali koji su namijenjeni školama i institucijama kako bi se osnažili za prepoznavanje digitalnog nasilja”, kazala je Križan.
Arijana Lekić-Fridrih, multimedijalna umjetnica, govorila je o osobnom iskustvu rodno utemeljenog online nasilja kojem je izložena kao društveno angažirana umjetnica i volonterka koja radi sa ženama žrtvama nasilja. Naglasila je problematiku nepovjerenja žrtava u sustav, nedovoljne educiranosti policijskih službenika, neupoznatosti žrtava s njihovim pravima, nasilja u manjim i ruralnim sredinama do kojih teže dopiru inicijative kao i grubog medijskog izvještavanja o slučajevima nasilja.
Članica Vijeća za elektroničke medije Anita Malenica istaknula je pozitivnu ulogu medija kada su u pitaju odazivi na medijske kampanje podizanja svijesti javnosti o problemu online nasilja nad ženama koje je Agencija za elektroničke medije provodila kao partner na projektima SURF and SOUND. “Napravili smo nekoliko spotova za kampanje i moram reći da se na naše pozive svi mediji odazivaju. Održali smo i niz radionica o izvještavanju o online nasilju nad ženama, puno je novinara i urednika prošlo kroz te radionice. Puno veći problem od novinara je edukacija urednika koji diktiraju sadržaj toga što se plasira prema javnosti, znate i sami da oprema teksta često nema veze sa samim tekstom.”
Govoreći o radu policije Irena Petrijevčanin, državna tajnica Ministarstva unutarnjih poslova, je istaknula: “Naš je pristup holistički i proaktivan. Trudimo se ići u korak sa svim trendovima. Svi koji se ovime bave znaju da trenutačno nema jednostavnog pristupa među europskim zemljama kada govorimo o online nasilju u smislu cyberbullyinga, groominga, sextinga, chatbotova, deepfakeova…”. Napominula je kako je brzina kojom se sve ove pojavnosti na internetu događaju takva da je europski zakonodavni okvir ne stigne pratiti.
Predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova Marija Lugarić je pozvala sve sudionike/ce sjednice da dostave svoje pisane prijedloge kako unaprijediti borbu protiv rodno uvjetovanog online nasilja. Naime, na temelju iznesenoga na ovoj tematskoj sjednici Odbor namjerava nastaviti raditi na ovoj problematici. “Želimo da u okviru naših redovitih sjednica usvojimo neke zaključke oko kojih se možemo svi složiti i koji bi mogli biti zajednički korak prema naprijed. Svi imamo svoje političke i svjetonazorske razlike, no čini mi se da u ovom slučaju postoji prilično suglasje o problemu koji postoji i potrebi da ga se rješava”, zaključila je.