Suci i državni odvjetnici sudjelovali na radionicama o online nasilju nad ženama

2024-11-04T14:08:23+01:004. studenoga 2024.|Civilno društvo|

Piše: Antonija Bujmović / B.a.B.e.

Nakon održanih radionica za policijske službenike, projekt “SURF and SOUND 2.0” donosi konkretne promjene i u pravosudnom sustavu kroz niz radionica namijenjenih sucima i državnim odvjetnicima. Tijekom proteklih mjeseci održano je šest radionica u Varaždinu, Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku na kojima je sudjelovalo 73 sudionika. Radionice su osmišljene s ciljem jačanja kapaciteta stručnjaka koji se svakodnevno susreću s izazovima online nasilja.

„Suočavanje s počiniteljima i pružanje podrške žrtvama online nasilja postaje sve važnije u današnjem digitalnom dobu, a pravosudni dužnosnici imaju ključnu ulogu u osiguravanju pravde i prevenciji daljnjeg nasilja nad ženama”, ističe nositeljica projekta, udruga B.a.B.e.

Pravni aspekti online nasilja, prikupljanje digitalnih dokaza i praksa Europskog suda za ljudska prava

Radionice su temeljene na opsežnom istraživanju provedenom na uzorku hrvatskih pravosudnih dužnosnika u suradnji udruge B.a.B.e. i Pravosudne akademije. S više od 100 sudionika, istraživanje je identificiralo ključne potrebe stručnjaka u radu sa žrtvama i počiniteljima, a rezultati su poslužili kao temelj za razvoj edukativnog programa. Program pokriva širok spektar tema, uključujući pravne aspekte online nasilja, prikupljanje digitalnih dokaza i praksu Europskog suda za ljudska prava u vezi s ovim specifičnim oblikom nasilja.

Osim teorijskog dijela, radionice su uključile i interaktivne rasprave u kojima su sudionici dijelili svoja iskustva, dajući praktičan doprinos rješavanju ovih kompleksnih problema. Izlagači, među kojima su sutkinja Županijskog suda u Velikoj Gorici Ivana Bilušić, zamjenik županijskog državnog odvjetnika Krunoslav Stjepan Rajačić i stručnjak za kibernetičku sigurnost Renato Grgurić, osigurali su da polaznici dobiju vrhunska znanja i alate potrebne za učinkovit rad na slučajevima online nasilja.

Sudionici radionica posebno su bili motivirani za daljnje usavršavanje, a nakon završetka edukacije, očekuje se da će pravosudni dužnosnici moći učinkovitije prepoznati online nasilje nad ženama te promptno i ispravno reagirati u cilju zaštite žrtava. Edukacija ne staje na ovim radionicama – stečene vještine i znanja pravosudni djelatnici nastavit će primjenjivati u svom radu, što će dugoročno pridonijeti smanjenju online nasilja.

Projekt “SURF and SOUND 2.0” financira Europska unija kroz program Građani, ravnopravnost, prava i vrijednosti, a provodi ga nositeljica udruga B.a.B.e., u partnerstvu s Agencijom za elektroničke medije te pridruženim partnerima Pravosudnom akademijom i Ravnateljstvom policije.

Stranica koristi web kolačiće Više informacija Prihvaćam
Koristimo kolačiće! To znači da korištenjem ove web stranice pristajete na uporabu tih datoteka i koristite sve funkcionalnosti podržane tom tehnologijom. Molimo vas da prihvatite uvjete korištenja.