TEAMWORK2 Preko 40 posto zaposlenih doživjelo je barem jedan oblik seksualnog uznemiravanja na radnom mjestu, polovina njih nije poduzela daljnje korake

2025-03-28T11:30:03+01:0028. ožujka 2025.|Civilno društvo|

U Kući Europe u Zagrebu jučer je održan završni nacionalni okrugli stol pod nazivom “Unapređenje sustava zaštite od seksualnog uznemiravanja na radnom mjestu”. Ovaj događaj zaključio je aktivnosti međunarodnog projekta TeamWork2, koji se provodio u Hrvatskoj i još šest europskih zemalja: Grčkoj, Cipru, Bugarskoj, Italiji, Španjolskoj i Belgiji. Projekt je financiran sredstvima Europske unije kroz program Građani, jednakost, prava i vrijednosti (CERV).

U Hrvatskoj su projekt provodili Centar za nove inicijative, Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova i CEE mreža za rodna pitanja, s ciljem unapređenja prevencije i zaštite žrtava rodno uvjetovanog nasilja na radnom mjestu kroz edukaciju poslodavaca, izradu internih pravnih okvira te poticanje međusektorske suradnje.

Ključni rezultati projekta uključuju:

Edukacije: Održane su brojne edukacije za povjerenike za zaštitu dostojanstva radnika i zaposlenika u javnim i privatnim institucijama, uključujući Hrvatsku gospodarsku komoru, Hrvatsku udrugu poslodavaca, HRT, Grad Zagreb, Sveučilište u Zagrebu, Akademiju dramske umjetnosti u Zagrebu i brojne druge organizacije. Edukacije su bile otvorene za sve koji žele unaprijediti svoj interni postupak za planiranje i prijavljivanje seksualnog uznemiravanja na radnom mjestu.

Help Desk: Uspostavljen je Help Desk pri Uredu Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, pružajući podršku žrtvama kroz pravne i psihološke savjete.

Podizanje svijesti: Kroz medijske kampanje i javne događaje, projekt je podigao svijest o ovoj važnoj temi i potaknuo žrtve da se ohrabre progovoriti i zatraže pomoć.

Promotivni video projekta TeamWork2

Tijekom događaja, Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, istaknula je da je seksualno uznemiravanje na radnom mjestu ozbiljan problem u Hrvatskoj i drugim europskim zemljama. Istraživanja pokazuju da 60% ispitanika smatra kako je seksualno uznemiravanje na radnom mjestu česta pojava u Hrvatskoj, dok je 44,7% zaposlenih doživjelo barem jedan oblik takvog uznemiravanja. Unatoč tome, 50,3% onih koji su ga doživjeli nisu poduzeli nikakve korake. Ovi podaci ukazuju na potrebu za sustavnim pristupom u prevenciji i rješavanju ovog problema, što je upravo cilj projekta TeamWork2.

Na događaju je prikazan kratki igrani film studentice režije na Vernu, Sare Horvatić, pod nazivom “Šutim”. Film je nagrađen na Festivalu ženskih stvaralaca u Izmiru 2024., kao najbolji studentski film na Filmskom festivalu French Riviera u Cannesu 2024., najbolji studentski igrani film na Filmskom festivalu French International Film Festivalu u Šibeniku, te najbolji kratkometražni film na London Women Film Festivalu 2025. Sara je istaknula važnost progovaranja o ovoj temi i zajedničkog rada na edukaciji.

Lovorka Marinović iz Centra za nove inicijative najavila je mogućnost nastavka projekta u rujnu, s fokusom na daljnje treninge, edukacije i kampanje, o čemu će se više znati u nadolazećim mjesecima.

Nebojša Paunović, pravni savjetnik Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, naglasio je važnost jasnih internih politika u organizacijama za rješavanje seksualnog uznemiravanja te potrebu za kontinuiranom edukacijom i podizanjem svijesti među zaposlenicima i poslodavcima.

Radojka Kraljević, psihologinja i docentica na Sveučilištu Libertas, istaknula je da ljudi često izbjegavaju teme traumatizacije jer narušavaju ideju humanizma, ali je nužno otvoreno razgovarati o ovim pitanjima kako bi se postigla stvarna promjena.

Izvor: Objava za medije / Danijela Stanojević

Stranica koristi web kolačiće Više informacija Prihvaćam
Koristimo kolačiće! To znači da korištenjem ove web stranice pristajete na uporabu tih datoteka i koristite sve funkcionalnosti podržane tom tehnologijom. Molimo vas da prihvatite uvjete korištenja.