Tisja Kljaković Braić o novoj izložbi, svojim hit karikaturama i osamdesetima: Danas nema tko Selmi reći da se ne naginje kroz prozor

2024-10-04T11:32:59+02:004. listopada 2024.|Kultura|

Piše: Ivana Perković Rosan

Slikarica, književnica, karikaturistkinja Tisja Kljaković Braić širu publiku osvojila je objavljujući na društvenim mrežama karikature iz svakodnevnog života jednog bračnog para. Nakon toga sve knjige koje je ona objavila postale su hit. Pa i predstava koja je nastala prema njenoj prvoj knjizi ‘U malu je uša đava’. Svojom iskrenošću i autentičnošću pogodila je u srž i dala ljudima ono što im treba: da se nasmiju. No, to je samo jedan dio njenog stvaralaštva. Početkom listopada, točnije 5. listopada, zagrebačka publika imat će prilike na izložbi u galeriji Kaptol u Radićevoj ulici doživjeti je iz drugačijeg kuta i pogledati njene najnovije slikarske radove. S Tisjom smo razgovarale o izložbi, knjigama, hit predstavi, ali i razlici o odrastanju u osamdesetima i današnjim generacijama mladih.

Inspiraciju za najnoviju izložbu Tisja je našla u požarima koji su ovo ljeto harali i uništavali ono malo šuma što je po Jadranu ostalo.

‘Jedna od slika prikazuje čovjeka koji zalijeva drvo koje nikada neće narasti’, otkriva nam splitska umjetnica djelić toga što će izložiti u galeriji Kaptol dodavši kako je ostala vjerna svojem prepoznatljivom potpisu, crno-bijelom kontrastu s pokojom natruhom kolora.

Takve su, naime, karikature bračnog para kojima je osvojila srca publike na društvenim mrežama. A zanimljivo je da ona bila skeptična oko društvenih mreža, ali ju je suprug nagovorio da otvori svoj profil. Nije dugo trebalo da njene karikature, dugonja i mala, postanu hit. Mnogi su se prepoznali u svakodnevnim situacijama iz braka koje je Tisja prikazala, poput situacije u kojoj ‘dugonja’ kaže ‘maloj’: ‘eno san ti opra, a ona mu odbrusi ‘meni si opra?’. Time je, još jednom, bez puno riječi pogodila u srž svakodnevnih bitki koje vode žene našeg podneblja.

‘Prvo sam se bojala kakvi će sve to biti ljudi na društvenim mrežama, a na kraju su reakcije bile odlične’, kaže Tisja koja je nedavno gostovala na Zagrebačkim kvartovima kulture gdje je prikazan i kratkometražni film ‘Žarko, razmazit ćeš dite!’. Riječ je o animiranom filmu koji je nastao na temelju njene knjige ‘U malu je uša đava’. Najveća kritika na račun ovog filma, koja se mogla pročitati, jest da je to trebao biti dugometražni film.

‘I ovako se na njemu radilo dvije godine. To nije moj film, to je djelo Veljka i Milivoja Popovića, ja ne znam s animacijom. A od svih nagrada koje je film dobio, ja sam samo tražila da uzmem nagradu od publike i dobila sam je’, ispričala je Tisja.

A zanimljivo je i kako je uopće nastao naslov knjige ‘U malu je uša đava’.

‘Naslov je smislio pokojni Milorad Bibić Mosor koji je bio obiteljski prijatelj i koji je među prvima pročitao rukopis za knjigu. Njemu se svidjela pa ju je odnio i izdavaču koji je rekao kako je knjiga odlična, ali da me treba reklamirati, a on za to nema novaca. Danas kada ga u šali podsjetim na to nije mu svejedno’, prisjetila se splitska umjetnica koja nije dugo čekala ni da priča o njenom djetinjstvu oživi na daskama splitskog HNK-a pod redateljskom palicom Maria Kovača. Za njega i glumačku ekipu ima samo riječi hvale.

A ono što nas je posebno zanimalo jest da usporedi osamdesete kada je ona bila dijete i djetinjstvo današnjih generacija.

‘Meni je smiješno kako sam nekad mislila da je selotejp strašno skup, jer bi se digla frka tko je potrošio selotejp. Kasnije sam shvatila da je to sve bilo bagatela, no to su bila ta vremena kada se štedjelo. No, mi smo imali pjesme uz koje smo se mogli zaljubljivati. Danas je sve nekako umjetno, plastika, nema više Arsena, Olivera ni Balaševića. Današnje generacije nemaju pjesme uz koje bi se zaljubljivali, danas nema tko Selmi reći da se ne naginje kroz prozor’, zaključuje Tisja i opet pogađa u sridu.

Stranica koristi web kolačiće Više informacija Prihvaćam
Koristimo kolačiće! To znači da korištenjem ove web stranice pristajete na uporabu tih datoteka i koristite sve funkcionalnosti podržane tom tehnologijom. Molimo vas da prihvatite uvjete korištenja.