Piše: Ivana Perković Rosan
Centar za ženske studije i udruga djelovanja u kulturi Arterarij zajednički su se odlučili organizirati akciju “Priče za laku noć koje ti želim ispričati” u Laubi 25. siječnja u 19 sati kao javnu podršku umjetnika žrtvama pravosudnog sustava. Tijekom događaja niz javnih umjetnica/ka će čitati priče za laku noć namijenjene djeci kao čin simboličke podrške svoj djeci koja su pretrpjela nepravdu pravosudnog sustava, stoji u objavi Arterarija na društvenim mrežama.
Kako objašnjavaju u pozivu Arterarija ova akcija je ‘čin solidarnosti sa svom obespravljenom djecom i roditeljima koje je hrvatsko pravosuđe iznevjerilo i izložilo dodatnom zlostavljanju kroz disfunkcionalne, neetične i nehumane mehanizme vlastitog funkcioniranja.’ Ova reakcija Centra za ženske studije i Arterarija uslijedila je nakon što je Vrhovni sud ponovno oduzeo skrbništvo Severini Vučković nad maloljetnim sinom. Izvršna direktorica Centra za ženske studije Dorotea Šušak je za Žene i medije pojasnila kako je ovaj slučaj povod da se progovori o svim sličnim ili još gorim slučajevima.
‘Rodno-uvjetovano nasilje (psihoemocionalno, ekonomsko i fizičko) kojeg žene pa i djeca trpe kroz prisilnu kontrolu u partnerskim, obiteljskim, poslovnim i društvenim odnosima, osim što je postojećom legislativom i manjkom prevencijskih mehanizama, sustavno podržavano od strane domaćih institucija, nastavlja se nedvosmisleno, vrlo sličnim principima i kroz pravosuđe. Postojeći pravosudni sustav, ovakvim postupanjem posebnu štetu nanosi upravo ženama, tako perpetuirajući i podržavajući rodno-uvjetovano nasilje kroz dugogodišnje sudske procese. Najlakše je nekoga ili nešto prozvati ‘proceduralnom pogreškom’ bez svijesti da za iste sjedi ili stoji neko konkretno dijete i neka konkretna majka te neki konkretni životi čija kvaliteta je destruirana. Ovaj je slučaj samo povod da progovorimo o svim sličnim ili još i gorim slučajevima u kojima se postojeće pravosuđe nije vodilo ni pravičnošću ni humanošću. “Priče za laku noć koje ti želim ispričati” prvi je u redu događaja simbolične podrške i poruka: uz vas smo’, poručila je Šušak koja je preko društvenih medija zajedno s Artetarijem pozvala sve da se pridruže čitanju priča u Laubi i tako daju javnu podršku žrtvama pravosudnog sustava.
‘Recentni slučaj u kojem Vrhovni sud Republike Hrvatske, ponovno oduzima dijeljeno skrbništvo Severini Vučković nad maloljetnim djetetom s razlogom je zaprepastio javnost i još jednom potvrdio kako pravda i pravičnost, nisu vrijednosti kojima se vodi naše pravosuđe. Nije riječ o izoliranom slučaju, već je niz sličnih nepravdi koje svakodnevno doživljavaju nezaštićene majke i očevi koje je hrvatski sustav iznevjerio i time povrijedio njihova ljudska i roditeljska prava. U takvom sustavu, jedini koji trpe daleko teži teret od obespravljenih roditelja, svakako jesu maloljetna djeca koja osim nezamislivog gubitka blizine jednog roditelja, još i trpe institucionalno zlostavljanje te torturu pravne procedure’, stoji u objavi Atrerarija kojom se pozivaju svi zainteresirani da se priključe ovoj akciji koja završava u ponoć.
Podršku je Severini na društvenim mrežama dao i priznati književnik Miljenko Jergović koji je objavio Proglas za Aleksandra i njegovu majku kojeg potpisuju brojni istaknuti hrvatski intelektualci i umjetnici.
‘Protestiramo, zgroženi odlukom Vrhovnog suda Republike Hrvatske da ne poštuje volju i odluku dvanaestogodišnjeg Aleksandra Popovića da živi u svome domu, sa svojom majkom Severinom Vučković. Kao ljudi koji se profesionalno bave pripovijedanjem, pričanjem priča i imaginiranjem svjetova u čovjeku i oko njega, dužni smo upozoriti da ne postoji i ne može postojati dobar svijet u kojemu bi “proceduralna greška” nekoga suda bila važnija od ljudskog prava na dom. Ne može postojati dobar svijet u kojem se odluka koja bi trebala biti u najboljem interesu djeteta donosi na osnovu “proceduralne greške’, stoji između ostalog.