Pripremila: Antonija Dujmović
Prema UN Women žene u prosjeku tijekom svojeg života odrade 10, a muškarci 4 godine neplaćenog rada. Svi pokazatelji upućuju da će globalna pandemija bolesti COVID-19 prouzročiti povećanje broja sati koje žene provode obavljajući kućanske poslove i skrbeći o članovima obitelji. Zatvaranje škola i preopterećenost zdravstvenog sustava već su utjecali na to.
Kako bi se podigla svijest o ovoj činjenici, UN Women je kreirao upitnik u obliku interaktivne infografike koji na temelju određenih parametara – poput vremena provedenog na dnevnoj ili tjednoj osnovi u vođenju kućanstva, čišćenju, kuhanju, kupovini namirnica, brizi o djeci, starijima i bolesnima i sl. – izračunava koliko će u prosjeku godina svoga života neka osoba provesti u neplaćenom radu. Svoju osobnu projekciju možete saznati ispunite li upitnik koji je dostupan OVDJE.
Krute rodne norme razlog su nejednake podjele kućanskih i obiteljskih obveza. Muškarce se smatra hraniteljima, a žene domaćicama zbog čega one često gube mogućnost sudjelovanja u plaćenom radu.
Neke od posljedica
- Ako se zbroji plaćeni i neplaćeni rad te druge obveze, žene često odrade više sati od muškaraca. Stres ovog stalnog žongliranja odražava se na fizičko i psihičko zdravlje žena.
- Iako je obrazovanje ljudsko pravo, u teškim i kriznim vremenima djevojčice su često prve koje se izuzima iz škole kako bi preuzele kućanske poslove.
- Zbog manje vremena provedenog u plaćenom radu, žene i djevojke suočavaju se s povećanom financijskom nesigurnošću i poteškoćama u životu, posebno u starijoj dobi i umirovljenju.
Ipak, postoje načini kako možemo smanjiti opterećenje žena i djevojčica u našem društvu. Za početak, skrb nije posao žene – to je odgovornost svih. Potrebno je uložiti u javne servise – kvalitetne usluge skrbi za djecu, starije osobe i osobe s invaliditetom kako bi se pružila potpora obiteljima da bolje uravnoteže zajedničke obveze.