Pripremila: Antonija Dujmović
U rješavanju posljedica pandemije COVID-19, vlade i nacionalni parlamenti trebali bi podizati svijest o rizicima nasilja u obitelji i o dostupnim pomoćnim službama, uključujući telefonske linije za pomoć i skloništa; zajamčiti pristup takvim uslugama, pojačati podršku organizacijama na prvom mjestu pomoći žrtvama rodno uvjetovanog nasilja i dodijeliti potrebna sredstva, ističe Vijeće Europe.
Vijeće, podsjeća na činjenicu kako su mjere zatvaranja i ograničavanja osmišljene da zaustave širenje koronavirusa dovele su do porasta nasilja nad ženama.
Novi Priručnik za parlamentarce o Konvenciji Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji (Istanbulska konvencija) objavljen je s ciljem jačanja parlamentarnog znanja o Konvenciji i podrške zastupnicima diljem Europe u zauzimanju aktivne uloge u promicanju njenog potpisivanja, ratifikacije i provedbe.
Priručnik donosi primjere kako zastupnici u parlamentima mogu koristiti svoje zakonodavne, nadzorne i druge funkcije kako bi pomogli zaustavljanju nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja.
Priručnik zastupnicima pruža konkretne mjere, dobre prakse i alate za djelovanje protiv nasilja nad ženama, kao i korisne reference i pokazatelje za mjerenje postignutog napretka. U priručniku se nalazi i poglavlje o ulozi parlamenata i zastupnika u kontekstu postupka praćenja, praćenje GREVIO izvještaja i preporuka Odbora stranaka i obećavajuće prakse utvrđene na razini nacionalnih parlamenata.
Ovaj je priručnik dostupan na engleskom, francuskom i njemačkom jeziku, a uskoro će biti dostupan i na drugim jezicima.
Foto: Wikimedia Commons