Broj žena u upravama hrvatskih kompanija izlistanih na Zagrebačkoj burzi polagano raste, ali ih je još uvijek manje od 19 posto – zaključak je s predstavljanja istraživanja „Žene u poslovnom svijetu“ provedenog u organizaciji Hrvatske udruge poslodavaca i Deloittea, a javnosti predstavljenog uoči ovogodišnjeg Dana žena.
Ovdje je važno podsjetiti da je na razini EU-u općenito za rodnu uravnoteženost prihvatljiv omjer između 40 i 60 posto. Zanimljivo je istaknuti da je u upravama naših državnih tvrtki svega oko 5 posto žena. Prosjek značajno popravlja privatni sektor.
Ženama treba više ohrabrenja
Ispitanici smatraju (njih čak 80 posto) da žene ulažu znatno više napora da bi bile na istoj poziciji kao i muškarci. Visok postotak ispitanih (oko 60 posto) drži da su žene na izvršnim pozicijama slabije plaćene od muškaraca i na razgovorima za posao vrlo često izložene osobnim pitanjima poput planiranja obitelji.
Zanimljivo da čak polovica ispitanika smatra da je ženama potrebno više ohrabrenja u odluci da preuzmu poziciju člana uprave, a gotovo jednako njih drži i da postoji značajna razlika u načinu rukovođenja između muškaraca i žena. Naime, kada je riječ o upravljačkim obilježjima žene vode u sposobnosti istovremenog obavljanja više zadataka, dosljednosti i iskrenosti, a muškarci u samouvjerenosti donošenja odluka – iščitava se iz istraživanja.
Kompanije koje drže do rodne ravnopravnosti su uspješnije
Iako prema mišljenju 58 posto ispitanika, žene i muškarci ostvaruju podjednake financijske rezultate (prodaja, dobit), čak 77 posto ih smatra kako muškarci brže ostvaruju profesionalni napredak.
„Žensko pitanje nije tema koju treba vezati samo uz Dan žena nego i tijekom cijele godine jer su kompanije koje njeguju rodnu ravnopravnost dokazano uspješnije i konkurentnije na tržištu.“ – smatra Gordana Deranja, predsjednica Hrvatske udruge poslodavaca.
S ovom tvrdnjom se slaže i Helena Schmidt, partnerica u Deloitteu i voditeljica SheXO inicijative: „Istraživanja pokazuju da kompanije, u kojima su u upravama i menadžmentu ravnopravno zastupljeni žene i muškarci, bilježe 35 posto veći povrat kapitala, ali i šest posto veće neto profitne marže“ zaključila je i dodala kako su tvrtke s rodno uravnoteženim menadžmentom dvostruko otpornije na tržištu.
Istraživanju se odazvalo tek 9 muškaraca
Istraživanje je provedeno u periodu od listopada do prosinca 2018. godine u međunarodnim i domaćim tvrtkama na području cijele Hrvatske i prikazuje stavove i razmišljanja 186 osoba (uglavnom žena), menadžera na vodećim pozicijama tvrtki i financijskih institucija.
Istraživanje upućuje da je upravo slabija mogućnost profesionalnoga napredovanja pokazala da se žene i dalje suočavaju s određenim barijerama u izgradnji karijere. Fleksibilni uvjeti rada i kvalitetna infrastrukturna podrška, poticanje ravnoteže između privatnog i poslovnog života u kompanijama ključne su mjere za uklanjanje tih barijera prema mišljenju 60 posto ispitanika.